İnmemiş Testis Ameliyatı Tedavisi

Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Tolga Akman’ın İnmemiş Testis Ameliyatı Tedavisi ve Uygulama Tecrübesi ile Şimdi Bilgilenin!

Böbrek Kanseri Ameliyatı

Üroloji Tedavileri ile ilgili Bilgi Alın!

Erkek bebeklerin daha doğmadan anne karnındaki hamileliğin ilk zamanlarında iken testisleri karın boşluğundadır. Erkek bebek anne karnındaki hamileliğin orta seviyelerinde normal gelişimini tamamlarken, testisler de olması gereken yere torbaya (skrotuma) inmeye yavaş yavaş başlar. Karın boşluğundan, kasık tarafını geçerek artık doğuma çok kısa bir süre kala hamileliğin son aşamasında testisler torbaya (skrotuma) iner. Çok nadir bir şekilde testislerin torbaya inişi süresi doğum gerçekleştikten bir sene içinde de olabilir. Doğumu gerçekleşen erkek bebeğin, testisleri eğer ki torbaya (skrotum) inişi olmamaşsa buna inmemiş testis denir. Bu olay ya tek taraflı veya çift taraflı olarak görülür. Gerçek inmemiş testisin en büyük özelliği ise tek veya çift taraflı olarak mutlaka torbaya hiç inmemiş veya elle torbaya getirilememiş olmasıdır.  Gerçek inmemiş testisin yanında bir de utangaç (retraktil) durumu vardır. Retraktil durumunda testisler belirli aralıklarla torbalara gelir. Bu durum muayene ile kolay bir şekilde anlaşılabilir. Retraktil testis soğuk kış aylarında veya anne, baba tarafından bebeğiniz alt bölgesine ellemesi durumunda yukarı kasıklara doğru kaçar. Retraktil testis ancak bebeğin sıcak olduğu durumlarda torbalar iner. Retraktil testis herhangi bir hastalık değildir. Bu duruma ilaç veya cerrahi müdahale gerekmez. Bebeğiniz büyüdüğü zaman hiçbir şekilde olumsuz bir durum teşkil etmez.

İnmemiş testisi tedavi etmenin kesin tedavi yolu ameliyat ile mümkündür. Eğer testisler muayene ile kasık bölgesinde tespit edilmişlerse, kasık bölgesinde küçük bir kesi ile operasyon yapılabilmektedir. Testisler  muayene ile tespit edilemiyor veya yapılan ultrasoni ile de saptanamamış ise laparoskopi yöntemi ile karın  içinde aranmalı ve bulunduğunda bir veya iki aşamada yumurtalık kesesine indirilmelidir.

İnmemiş Testis Ameliyatı Nasıl Yapılır ? Zor Mu ?

Bu ameliyat ileride kısırlığa neden olmaması için 1 yaşından önce mutlaka yapılmalıdır.  İnmemiş testis ameliyatı basit bir operasyondur. Operasyon sonrasında bebekler gün içerisinde taburcu edilirler. Böyle bir ameliyat psikolojik olarak hem çocuk hem de anne, babaları için çok uygundur. Ameliyat sonrasında ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar verilir. Bebeğiniz yaşının küçük olması ameliyat sonrasındaki dönemi rahat geçirmesi açısından da önemlidir. Çünkü bebeğiniz yaşı ne kadar küçükse ameliyat sonrası iyileşme o kadar hızlı olur. Ameliyat sonrasında hemen hemen tüm çocuklar 1-2 gün içerisinde ayağa kalkar ve oyun oynamaya başlar. Ameliyattan sonra ise 3-4 gün içerisinde çocuk ameliyatı gerçekleştiren uzman cerraha götürülerek pansuman yaptırılır ve yara temizlenir. Bu da ameliyatın ne kadar kolay olduğunun bir kanıtı niteliğindedir.

İnmemiş Testis Ameliyatı Canlı Video İzle

Anne babalar için ameliyat ne kadar küçük olursa olsun bebekleri ameliyat olduğu zaman endişelenirler. Ameliyatında herhangi bir risk bulunmamaktadır. Çok kısa bir sürede bebeğin hiç canı yanmadan ameliyat gerçekleşip, aynı gün taburcu edilir. Yine de anne babaların herhangi bir kuşku duymaması için inmemiş testislerinin ameliyatı canlı video izle seçeneğini uzmanlar öneriyor. Çünkü bebeğin anne ve babası ne kadar rahat ve huzurlu olursa bebekleri de o kadar rahat olur. Ameliyatı gerçekleştirecek cerrah da operasyonu başarılı bir şekilde gerçekleştirir. İnmemiş testislerinin ameliyatın İnternet ortamından her yerde bulabilmeniz mümkün.

İnmemiş Testis Ameliyatı Olanlar Yaptıranlar

İnmemiş testis ameliyatı olan çocukların aileleri oldukça memnun. Çünkü bu ameliyat oldukça rahat ve iyileşme süreci oldukça hızlıdır. Ameliyat gerçekleştikten sonra hemen eve taburcu olunması da aileler için oldukça olumlu bir olaydır. Çocukların ameliyat sırasında ve ameliyat sonrasında herhangi bir şikayeti olmaması, herhangi bir komplikasyon gerçekleşmemesi ve çocukların 3-4 gün içerisinde ayağa kalkıp oyun oynayabilmesi de aileleri mutlu eden bir başka konu. İnmemiş testis ameliyatı yaptıracak olan aileler, diğer inmemiş testis ameliyatı yaptırmış olan aileler ile  iletişime geçip onlarlardan aldıkları bilgiler ailelerin kafasındaki kuşkuları bitirmesini sağlayacaktır. Çünkü ne olursa olsun hiçbir anne baba çocuğunu ameliyata gönderirken rahat olamaz. Bu sayede anne babaların da biraz olsun rahat etmeleri sağlanır.

İnmemiş Testis Ameliyatı Sonrası

Ameliyat olan çocuklar hastanede uzun bir süre tutulmaz. Ameliyat gerçekleştiği gün evlerine taburcu edilirler. Ameliyat sonrasında verilen ağrı kesici,ateş düşürücü gibi bir takım ilaçlar oluşabilecek komplikasyonları kolayca bitirebiliyor. Bu ameliyatı olan çocukların yaşları ne kadar düşük olursa iyileşme süreci de o kadar hızlanır. Genel olarak inmemiş testis ameliyatı olan çocuklar 3-4 gün içerisinde iyileşip ayağa kalkarak oyunlar oynayabilir. Ameliyat sonrasında operasyonu gerçekleştiren uzman çocuk cerrahına bir kere gidilir ve pansuman yapılır. Yara temizlenip tekrar çok kısa bir süre içerisinde hasta evine gönderilir. Ameliyatından 4 gün sonrasında çocuğa banyo yaptırmakta hiçbir sakınca yoktur. Ameliyat gerçekleştikten 20 günlük bir süre sonrasında çocuk futbol, basketbol, güreş gibi bir takım spor aktivitelerini de yapabilir. Operasyon sonrasında testislerde ve kasıkta hafif morluk ve şişme meydana gelebilir. Bu normal bir durumdur. 1-2 hafta içerisinde morluk ve şişme geçer. Ancak testis ve kasıkta kan gelmesi, mide bulantısı, kızarıklık gibi durumlar oluşursa bu anormal bir durumdur. Bu gibi durumlarda ameliyatı gerçekleştiren cerraha gidilmesi gerekir.

İnmemiş Testis Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi

Ameliyat sonrasında iyileşme süresi oldukça kısadır. Özellikle ameliyat yaş durumu küçük olan kişilere yapıldığı zaman iyileşme süresi daha da kısalır. Ameliyat sonrasında hasta hastaneden aynı gün taburcu edilir. Yani herhangi bir bekleme süresi olmaz. Daha sonra hasta 1-2 gün dinlenir ve bu süre sonunda oyun oynamaya başlar. Hastanın spor aktivitelerini futbol, güreş,basketbol gibi yapabilmesi için de ameliyat üzerinden en az 20 günlük bir sürenin geçmesi gerekir. Hasta ameliyat sonrasına yara yerine zarar vermeyecek düzeyde evde gezebilir.

İnmemiş Testis Ameliyatı Sonrası Bakım

İnmemiş testis ameliyatı oldukça basit bir ameliyattır. Laproskopi aletleri ile birlikte çok kısa bir sürede ameliyat tamamlanır ve hasta taburcu edilir. Hasta taburcu edildikten sonra ailelerin hastaya iyi bakması gerekir. Ne kadar da basit bir operasyon olursa olsun bu ameliyatın da doğru bir bakım yapılmaması durumunda komplikasyon oluşabilir. Öncelikle hasta taburcu olduktan sonra bir iki gün evde dinlenmesi önerilir. Hastanın hareket etmesinde ve yara yerini zorlamadığı sürece yürümesinde bir sakınca yoktur. Bu süreçte testis torbasında (skrotum) ve kasıkta hafif ağrı ve morluk olması doğaldır. Bu durum 1-2 hafta içerisinde geçecektir. Hasta ameliyat olduktan 3-4 gün sonra doktorda muayenede gidilip pansuman yaptırır ve dikişlerini aldırır. Ayrıca hastanın yara yerinden kan gelmesi, hastanın ateşlenmesi, hastanın mide bulantısı sorunları anormal bir durumdur. Bu olaylarda doktora muayenede gidilmesi önerilir.

İnmemiş Testis Ameliyatı Sonrası Riskler

Ameliyat oldukça kısa süren ve herhangi bir riski olmayan bir ameliyattır. Ancak ameliyat sonrasında hastaya bakım önemlidir. Çünkü hastanın yara yerinin enfeksiyon kapma riski bulunmakta. Bunun için hastanın yara yerine oldukça iyi bakılması ve temiz tutulması gerekir. Ameliyat sonrasında ise 3-4 gün içerisinde operasyonu gerçekleştiren cerraha gidilip pansuman yaptırılıp, dikişlerin alınması gerekir. Ayrıca ameliyat sonrasında testis torbasında ve kasıkta şişme ve morarmalar olabilir. Fakat bu morarmalar 1-2 hafta içerisinde geçmez, ameliyat yerinden kan gelir, hastada yüksek ateş olursa bu durum anormal durumdur. Bu da ameliyat sonrası riskler arasındadır. Bu durumda da hiç vakit kaybetmeden hasta operasyonu gerçekleştiren cerraha götürülmelidir.

Tanı konulan hastaların %65 inde fıtık tespit edilir. Fıtık tespit edilen hastalara cerrahi müdahale yapılır. Tanı koyulan çocukların bir an önce tedavisi yapılması gerekir. Çünkü eğer ki çocuk 5-6 yaşına kadar tedavi edilmezse, çocukta bulunan testisle küçük kaldığı için kalıcı kısırlık meydana gelir. Ne kadar erken tespit edilip çocuk tedavi edilirse ileride oluşabilecek kısırlık, fıtık gibi riskler ortadan kalkar. Ameliyat sonrasında çocukta herhangi bir sorun olmaz. Kısırlık,fıtık gibi durumlar kalıcı olarak biter.

İnmemiş Testis Ameliyatı Sonrası Kısırlık

Çocuklarda doğumdan sonra torbaya (skrotum) iniş sırasında zaman zaman testis yok olur. Bu durum bebek anne karnındaki zamanda belli olmaz. Bu durumda testisli ya karın içerisindedir ya da hiç yoktur. Bu durumda tanının konulması için laproskopi yöntemi kullanılır. Böyle durumlarda iki etaptan oluşan cerrahi müdahale gerekir. Bebek doğduğu zaman testis yoksa kalıntısı çıkartılır. Bunun sebebi ise kalıntı olan testisin ileride kanser oluşturma riskini ortadan kaldırmak. Hastalık olan kişilerde ileride kanser olma riski diğer kişilerden 15 kat daha fazladır. Bu hastalık tedavi edilmediği zamanlarda bir başka risk ise bebek sahibi olamama durumu yani kısırlık. Bu durumda ameliyat ile testisler erkenden torbaların indirilerek kısırlık riski azalır. Bunun için testis yumurtanın inmemesi durumu kısırlık sebebidir. Yumurtanın inmesi durumunda ise kısırlık riski neredeyse ortadan kalkar.

İnmemiş Testis Ameliyatı Sonrası Şişlik

Ameliyat sonrasında hastalar aynı gün taburcu işlemleri yapılır. Bu basit bir operasyon olduğu için hastanede durmalarına gerek yoktur. Hasta taburcu edildikten sonra 3-4 gün içerisinde ayağa kalkar ve oyun oynamaya başlar. Ameliyat sonrasında ise testisli torbasında ve kasıkta hafif olarak şişlik meydana gelir. Bu oldukça normal bir durumdur. Herhangi bir sorun oluşturmaz. 1-2 hafta içerisinde torbaların ve kasıkta hafif olarak meydana gelen şişlik iner. Fakat bu şişliğin inmeme gibi bir durumu olur ise bu anormal bir durumdur. Bu durumda da ameliyatı gerçekleştiren çocuk ürolojisi cerrahına bir an önce götürülmesi gerekir.

İnmemiş Testis Ameliyatı Sonrası Morarma

Ameliyat çok kısa bir sürede gerçekleşen herhangi bir risk durumu olmayan operasyondur. Ameliyat sonrasında hasta aynı gün taburcu edilip evine gönderilir. Operasyon sonrasında iyileşme süresi çocuğun yaşı ile doğru orantılıdır. Yani çocuğun yaşı ne kadar küçükse, iyileşme süresi de o kadar kısa olur. Ameliyat sonrası hasta 3-4 gün içerisinde ayağa kalkar ve oyun oynayacak duruma gelir. Spor aktivitelerini yapabilmesi için de 20 günlük bir süre geçmesi gerekir. Operasyon sonrasında bir takım doğal olaylar meydana gelebilir. Bunlardan bir tanesi de testisli torbası ve kasıkta hafif çaplı morarma. Ameliyat sonrasında morarma olması oldukça doğaldır. Bu durum 1-2 hafta içerinde kendiliğinden kaybolacaktır. Morarmanın 1-2 hafta içerisinde kaybolmaması durumu ise anormal bir durumdur. Bu durumda operasyonu gerçekleştiren çocuk üroloji cerrahına gidilmesi gerekir.

İnmemiş Testis Ameliyatı En İyi Doktor

Ameliyatı gerçekleştirmek için öncelikle bir çocuk ürolojisi cerrahını seçmeniz gerekmekte. Bunun için de hastanede üroloji cerrahisi bulunması gerekir. Üroloji cerrahisi bulunan her yerde üroloji cerrahı bulunur.  Ülkemizde bu operasyonu birçok yerde gerçekleştirecek alanında uzaman olan çocuk ürolojisi cerrahisi bulmanız mümkün. Bunun için devlet hastaneleri ve özel hastaneler yardımcı olmakta. Ameliyat ne kadar basit bir operasyon olursa olsun hastanın yaşının küçük olması ailesi tarafından endişelenme sebebidir. Bunun için de hastanın ailesi alanında en iyi olan cerraha başvurmak ister. Alanında en iyi olan cerrahı belirlemeniz için bir takım araştırma yapmanız gerekir. Bu araştırmayı yaparken de öncelikle seçtiğiniz cerrahın daha önceki operasyonlarında başarı durumu gözden geçirilir. Daha sonra operasyon sonrasında hastaların iyileşme süreleri ve herhangi bir olumsuz durumun oluşup oluşmadığı araştırılmalı. Bu sayede inmemiş testis ameliyatında en iyi doktoru seçebilirsiniz.

İnmemiş Testis Ameliyatı ve Sünnet

Sünnet her erkek çocuğun olması gereken bir hadisedir. Bunun için de aileler çocukları doğar doğmaz sünnet ettirmek ister. Fakat erken doğan çocuklarda ve bazı çocuklarda bu problem meydana gelebilir. Bu durumda da sünnet yaptırılması oldukça zararlıdır. İnmemiş testis olan yeni doğan çocuklarda öncelikle belirli bir süre beklenir. Testisler bu süre içerisinde inerse sünnet edilmesinde herhangi bir sorun olmaz. Fakat istenilen sürede testisle torbaya (skrotum) inmezse bunun için de ameliyat şarttır. Ameliyat olacak olan çocuğa operasyon sırasında sünnet de yapılır.

İnmemiş Testis Ameliyatı ve Kısırlık

Erkeklerde çocuk olmamasının en büyük sorunu kısırlıktır. Kısırlık oluşumunun da en önemli sebebi inmemiş testis hastalığı bulunanlara zamanında müdahale edilememesi. Zamanında müdahale edilmez ise testisle gereğinden küçük kalır ve bu da sperm oluşumunu etkiler. Bu da erkeklerde ileride kısırlığa yol açar. İnmemiş testis genellikle erken doğan bebeklerde meydana gelir. Bunun içinde erken doğan bebekler için testis kontrolü yapılır. Hastalığa ne kadar erken müdahale edilirse, ileride yaşanabilecek olan kısırlık, fıtık gibi sorunlar ortadan kalkar.

İnmemiş Testis Kaç Yaşında Ameliyat Edilir?

Ameliyatta en uygun yaş çocuklarda 1 yaşını tamamen doldurmasıdır. Bu ameliyat çocuklarda en geç 2 yaşını tamamlamasına kadar yapılması gerekir. Eğer ki inmemiş testis hastalığının bilinmemesi durumunda 2 yaşından sonra bir an önce operasyon gerçekleşmelidir. Fakat sebebi ne olursa olsun bu operasyon 2 yaşının ilerisine geçmemesi gerekir. Yeni doğan çocukta eğer ki inmemiş testisin yanında bir de fıtık varsa o zaman çocuğun 1 yaşına gelmesi beklenmeden hemen cerrahi müdahale yapılır. Bu ameliyat alanında uzman olan cerrahlar tarafından yapıldığı zaman çocuğun yaşı ne kadar küçük olursa olsun başarı oldukça yüksektir. Ama bu başarı oranı cerrahi müdahalede geçerlidir. Hormon tedavisinde başarı oranı oldukça düşüktür. Bunun için de uzmanlar çocuklara hormon tedavisine başlamak yerine cerrahi müdahale seçeneğini çok daha uygun görmekte.

İnmemiş Testis Ameliyatı Riskli Midir ?

Ameliyat çok kısa bir sürede gerçekleşen ve operasyon sonrasında hastanın taburcu edilmesi ile sonuçlanan bir ameliyattır. Ancak bu operasyon 1-2 yaş arasında çocuklara uygulandığı için ne kadar riski yok denilse bile aileler açısından endişe verici bir durumdur. Bir de inmemiş testis hastalığının yanı sıra çocuklarda fıtık tespit edilirse bu operasyon 1 yaşın altındaki bebeklere de uygulanır. Fakat inmemiş testis ameliyatın alanında uzman çocuk ürolojisi cerrahları ve yardımcıları tarafından yapıldığı zaman başarı oran oldukça yüksektir. Hastanın yaşı ne kadar küçük olursa olsun herhangi bir risk durumu söz konusu olmaz.

Çift Taraflı İnmemiş Testis Ameliyatı

Gerçek inmemiş testis durumunda bebekte mutlaka çift veya tek taraflı torbada (skrotuma) inmeyen testis durumu vardır. Tek taraflı inmemiş testis durumu ile çift taraflı inmemiş testis durumunda gözle görülür bir fark yoktur. Tek taraflı inmemiş testiste torbaya (skrotum) iniş durumu, çift taraflı testise göre çok daha fazladır. Bunun için cerrahi müdahaleden önce testisin torbaya (skrotum) inmesi beklenir. Çift taraflı inmemiş testise ise inmediği durumlarda mutlaka çocuk 1-2 yaşlarında iken çift taraflı inmemiş testis ameliyatı yapılması gerekir. Eğer ki çocukta çift taraflı  testise hastalığının yanında bir de fıtık oluşumu var ise çocuk 1-2 yaşına gelmeden hemen ameliyata alınır.

İnmemiş Testis Ameliyatı Tekrarı

Bu ameliyatı geçiren çocuklar operasyon ne kadar başarılı olursa olsun nadir de olsa testislerin tekrar torbadan yukarı çıkma gibi bir ihtimal söz konusudur. Ameliyatın küçük yaşlarda geçirip daha sonra 5-6 yaşlarında tekrardan testislerin torbalardan yukarı çıktığı anlaşılan çocuklarda inmemiş testis ameliyatı tekrarı yapılır. Ancak bu ameliyat ilk yapılan ameliyat kadar başarılı olmayabilir. Çünkü bu seviyede artık çocuğun yaşı oldukça ilerlemiş durumdadır. Yinede inmemiş testis ameliyatının tekrar edilmesi oldukça düşük ihtimaldir. Olağanüstü durumlar olmadığı sürece ilk yapılan operasyon başarılı ise testisler torbadan yukarıya çıkmaz.

İnmemiş Testis Ameliyatı Fiyatları

Ameliyatı Türkiye’nin hemen her hastanesinde olabilirsiniz. Bunun için üniversite hastaneleri ve özel hastaneler bulunmakta. Hastanede çocuk ürolojisi cerrahı bulunması ameliyatın gerçekleşmesi için yeterlidir. Bu ameliyat üniversite yani devlet hastanesinde sosyal güvencesi olanlara ücretsiz olarak yapılmakta. Sosyal güvencesi olmayanlar devlet hastanesi de olsa ücret ödemek zorunda. Özel hastanelerde ise bazı hastaneler sosyal güvencenin bir kısmın kabul edip, fiyatı da ona göre belirliyor. Ancak bazı hastaneler sosyal güvenceyi kabul etmeyip ücretin tamamını talep ediyor. Bunun için de operasyon öncesinde hastane ile iletişim kurup ücret hakkında detaylı bir bilgi almanız önerilir.

İnmemiş Testis Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Ameliyat kapalı olarak laparoskopi yöntemi ile birlikte yapıldığı için süresi de oldukça kısadır. İnmemiş testis ameliyatı yaklaşık olarak herhangi bir komplikasyon olmadığı sürece 1-1.5 saat süresince yapılır. 1-1.5 saat sonrasında ise hastaya yatış verilmez. Aradın 1-2 saat geçtikten sonra hasta taburcu edilerek evine gönderilir.

İnmemiş Testis Ameliyatı Kaç Yaşında Yapılmalı?

Ameliyat ne kadar erken yapılırsa, başarı oranı ve iyileşme süresi de o kadar yüksek olur. İnmemiş testis  genellikle hamileliğin erken olarak bitmesi yani erken doğum gerçekleşen bebeklerde görülür. Fakat bu bebeklerde inmemiş testis tanısının yanında bir de fıtık tanısı konulmadığı sürece 1-2 yaş aralığında yapılması zorunludur. Sebebi ne olursa olsun 2 yaşın üstüne çıkılmaması gerekir. Eğer ki inmemiş testis fark edilemez ise çocuk hiç vakit kaybetmeden bir an önce ameliyata alınması gerekir. Çocukta fıtık görülürse 1-2 yaşını beklemeden hemen ameliyata alınır.

İnmemiş Testis Başarı Oranı

 

Operasyonda başarı oranını iki temel olay etkiler. Birincisi çocuğun yaşı. Çocuğun yaşı ne kadar küçük olursa başarı oranı da o kadar artar. İkincisi de operasyonu gerçekleştiren uzman üroloji cerrahı. Alanında uzman olan cerrah tarafından yapılan ameliyatın başarı oranı %90-99 arasındadır. Bunun için bu iki temel olaya dikkat edilmesi gerekir. Çocuğun yaşı ne kadar ilerlerse, başarı oranı da o kadar düşer.

İletişim

+90 546 779 2000

+90 546 779 2000

Sizi Arayalım