İktidarsızlık Tedavisi

Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Tolga Akman’ın İktidarsızlık Tedavisi, Ameliyatı ve Uygulama Tecrübesi ile Şimdi Bilgilenin!

Böbrek Kanseri Ameliyatı

Üroloji Tedavileri ile ilgili Bilgi Alın!

Sertleşme Bozukluğu

Sertleşme bozukluğu (erektil disfonksiyon) tatminkar bir cinsel performans için ereksiyonu başlatma da, veya sürdürmede yetersizliktir. Erektil disfonksiyon oldukça yaygın görülmektedir. Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan çalışmalarda 40- 70 yaş arasında sıklığı %52 bulunmuştur. Türkiye de aynı yaş grubu için bu oran %69.2’dir.

İktidarsızlığın En Önemli Nedenleri

 • Şeker hastalığı (diyabet)

 • Hipertansiyon

 • Obezite (şişmanlık)

 • Kalp damar hastalığı

 • Kronik böbrek yetmezliği

 • Kronik karaciğer yetmezliği

 • Yüksek kolesterol ve yağlar

 • Sigara

 • Troid hastalıkları

 • Nörolojik hastalıklar

Hangi Testler Yapılmalı ?

İlk değerlendirme de;

Doktor tarafından hastadan doldurulması istenen veya doktorun kendisi tarafından doldurulan özel bir anket olan IIEF formu

 • Açlık kan şekeri ve kan lipid profili
 • Böbrek ve karaciğer fonksiyon testleri
 • Eğer cinsel isteksizlik varsa total testosteron

Hasta verilen tedavilerden yarar görmez ise Sonraki değerlendirme de

 • Renkli penil Doppler Ultrasonografi
 • NPT (nokturnal penil tümesans ve rijidite testi)

Tedavi

İktidarsızlıkta temel olarak üç tedavi seçeneği vardır;  ağızdan ilaçlar; kendi kendine iğne tedavisi; penil protez tedaviler.  Ek olarak son zamanlarda gündeme gelen şok dalga tedavisidir.

İlaç Tedavileri

İlaç seçimi, hastanın genel durumuna, hastalıklarına, kullandığı ilaçlara göre yapılır. İlaç tedavisi haftada 2-3 kez olmak üzere toplamda en az 8- 10 doz kullandırıldıktan sonra ilaca verilen yanıt değerlendirilir. İlaç tedavisi yeterli olmayan hastalara kendi kendine iğne tedavisi, şok dalga tedavsi veya penil protez yerleştirilmesi önerilmektedir.

Kendi kendine iğne tedavisi

Doktor tarafında özel olarak hazırlanan ilaçlar insülin iğnesi ile hasta veya partneri tarafından cinsel ilişkiden hemen önce penise enjekte edilir. En büyük sorun bu tedavinin uzun dönem sürdürülememesidir.

Şok Dalgaları ile tedavi

Penise düşük yoğunlukta sok dalgaları uygulayarak kan akımının artırılması ve yeni damar oluşturulması prensibine dayanmaktadır.

Penil Protez Yerleştirilmesi

Halk arasında mutluluk çubuğu olarakta bilinmektedir. Diğer tedavi seçeneklerinden (ağızdan ilaç tedavileri,  kendi kendine enjeksiyon, SWT) yanıt alınamayan hastalarda düşünülmelidir. Tek parçalı, iki parçalı ve üç parçalı penil protezler bulunmaktadır. Doğal ereksiyona en yakın olan üç parçalı protezlerdir.  En önemli komplikasyonları protezin çalışmaması ve enfeksiyondur. Enfeksiyon riski antibiyotik kaplı protezler ile önemli oranda azaltılarak %0.5’lere kadar çekilmiştir.

ESWT İktidarsızlık Tedavisi Nasıl Yapılır ?

İktidarsızlık cinsel ilişki sırasında peniste oluşacak olan gerekli sertliğin sağlanamaması veya bu sertliğin sağlansa bile kalıcı olmaması durumudur. Erkeklerin cinsel sorunu olan iktidarsızlık ; boşalma sorunları ve ağrısı, penis kısalığı, penis eğriliği gibi birçok nedeni bünyesinde barındırmakta. Uzmanların araştırmalarına göre ülkemizdeki erkeklerde görülen iktidarsızlık %69 oranındadır. Ülkemizdeki erkekler ise çeşitli sebeplerden dolayı iktidarsızlık tedavisi olmaya sıcak bakmıyor. Fakat teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık iktidarsızlık için tedavi çok kolay.

İktidarsızlık için birçok risk grubu vardır. Bu risk gurupları dikeni arasında en başta yüksek tansiyon, kolesterol, fazla kilo, sigara ve alkol kullanımı, hareketsizlik gibi kardiyolojik risk taşıyan kişiler gelir. Bunun yanında şeker hastaları, nörolojik hastalar da risk gurubu arasındadır.

 

Sertleşme ve selülit sorunu yaşayan kişiler ilk olarak doktora gittiğinde tedaviden önce mutlaka dinlenmelidir. Bunun nedeni ise sorunun organik değil psikolojik veya ikili ilişkilerde yaşanan problemler olabileceği. Sonrasında ise sertleşme sorunun öğrenebilmek için hastaya bir takım testeler yapılacak. Hastalığın tespitinden sonra ise hastalığın tedavisi aşamasına geçilir. Bu aşamada hekim öncelikle hastalığı ilaç yolu ile tedavi etmek yerine doğal yollardan sorunun çözümü için bir takım önerilerde bulunur. Bu öneriler; sigara ve alkol gibi ürünlerin içilmesinin bırakılması, sık sık egzersiz yapılması, kilo verilmesi gibi. Bu önerileri uygulayan hastalarda ilaç veya diğer yollara başvurmadan düzelme olanağı bulunmakta. Hayatlarını olumlu bir şekilde iyileştirmelerine rağmen hala bir değişiklik olmayan hastalara ise ilk olarak oral yani ilaç tedavisi yapılır. Piyasada iktidarsızlığı ve siğil geçirdiği söylenen bir takım ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçlar mutlaka doktor tavsiyesinde uygulanmaktadır. Çünkü hastalığınızın hangi aşamada ve hangi sebepten kaynaklandığını ancak doktorunuzun yapacağı testler sonucunda anlaşılır. Bu aşamadan sonra eğer ki hastalığınızın sebebi ilaç yolu ile tedavi edilebiliyor ise doktorunuz tarafından verilmektedir. İlaç tedavisine başlandıktan sonra ise selülit dahil tedavinin başarı oranı %50-70 arasında olmaktadır. Eğer ki hasta ilaç tedavisine rağmen hala iktidarsızlık sorununu yaşıyor ise bu aşamadan sonra bir iki aşama daha kalıyor. Bunlardan bir tanesi penise uygulanacak olan enjeksiyon ile gelir. Fakat bu tedavi çok uzun vadede ve uğraştırıcı olduğu için çok fazla kullanılmaz. İkinci aşamada eğer ki vazektomi tedavisi gibi iktidarsızlığı çözemiyor ise daha sonra mutluluk çubuğu cerrahisine başvurulmaktadır. Son yıllarda sıkça uygulanan bir tedavi yöntemi daha bulunmakta. Eswt (Extracorporeal Shock Wave Therapy) yöntemi. Şok tedavisi (ed1000) olarak isimlendirilen bu yöntem ile birlikte vücut dışında yaratılan yüksek basınçlı ”ses dalga”larından oluşturulan şok dalga (ed1000) tıbbi bir cihaz sayesinde vücudun tedavi edilecek olan yerine odaklanmasını sağlayan tedavi biçimidir. Daha çok böbrek taşı hastalığında taş kırma aletlerinden etkilenilerek oluşturulan bu cihaz, son yıllarda sıklıkla iktidarsızlık hastalığının tedavisi için kullanılmakta. Bu yöntemde amaç penisin farklı noktalarında yeni bir damar oluşumunu sağlamak ve iktidarsızlık hastalığında kalıcı olarak düzeltme sağlamak. Her bir seansı yaklaşık olarak 20 dakika olan ESWT ve EDSWT yöntemi toplam olarak 6 seanstan oluşmakta. Bu tedavi şeklinde lokal veya genel anestezi ve ağrı kesicilere ihtiyaç duyulmuyor. Tedavi ayakta yapılıyor ve hasta tedavi sonrasında günlük tüm işlerini hiçbir sorun yaşamadan gerçekleştirmekte. ESWT ve Edswt yöntemi daha yeni bir tedavi şekli olduğu için kullanımı oldukça azdır. Bu yöntemin kullanıldığı hastaların %70-80 başarı oranı da sağlanmakta.

İktidarsızlık Tedavisi Yöntemleri

İktidarsızlık tedavisinde kullanılacak yöntemlere geçmeden önce mutlaka hastalığın sebebinin öğrenilmesi gerekir. Bunun için de hastanede iktidarsızlık şikayeti ile gelen hastalara bir takım testler yapılıp, hastalığın tedavisi bulunduktan sonra tedavi yöntemlerine geçilir. Erektil disfonksiyon tedavisinde bir takım yöntemler bulunmakta. Uzman doktor hastanın hastalık durumuna göre bu tedavi yöntemlerinden bir veya bir kaçına ihtiyaç duyabilir. Öncelikle doktor tıbbi olarak tedaviye geçmeden önce hastanın yaşam biçimini düzeltir. Doktor hastadan sigara ve alkol tüketiyor ise bunları bırakmasını, psikolojik olarak hastanın kendisini rahatlatmasını, sık sık spor yapmasını, fazla kilosu var ise kilolarından kurtulmasını, cinsel ilişki sırasında eşinize olan yaklaşımınızı düzeltmenizi isteyecektir. Tüm bunlar hasta tarafından eksiksiz olarak yapıldıktan sonra eğer ki şikayeti hala devam ediyor ise tıbbi tedavi yöntemlerine geçilir. Bu tedavi yöntemleri ise ;

1) Penis İçine İğne : Yapıldığı zaman oldukça etkili bir yöntemdir. İktidarsızlık ve siğil şikayeti ile gelen hastaya veya hastanın eşine penisin süngerimsi cismine iğnenin nasıl yapılacağı öğretilir. İğne yapıldıktan sonra 10-15 dakika sonrasında ereksiyon başlamış olur.

 

2) İdrar Kanalına İlaç : Prostat tedavisi gibi iğne kullanılmadan yapılan oldukça etkili bir yöntemdir. Küçük bir tıbbi tablet varikosel yolu ile üretra (idrar yolu) aracılığı ile içeri gönderilir. Burada erimeye başlayan ilaç, idrar yolunda emilip, penis dokusunu etkilemesi sonucunda ereksiyon başlar.

 

3) Ağız Yolu İle İlaç : Ağız yolu ile kullanılacak olan peniste ereksiyonu sağlayan bir takım ilaçlar bulunmaktadır. Bunları piyasada da rahatlıkla bulabilirsiniz. Fakat uzmanların tavsiyesine göre, doktorun tavsiye etmediği herhangi bir ereksiyon ilacı alınması çok tehlikelidir. Bunun için ilaç kullanımı için doktorun vereceği reçeteyi uygulamak en doğrusudur.

 

4) Hormon Kullanımı: İktidarsızlık (Empotans) sorununda hastaların nadir de olsa sorunlarından bir tanesi hormon eksikliğinden kaynaklanabiliyor. En sık rastlananı ise erkeklik hormonu eksikliği yani testosteron eksikliği. Bu durumda hormonu etkileyen ilaçlar verilir.

 

5) Cerrahi Tedavi: İktidarsızlık (Erektil disfonksiyon) hastalığının sorunlarından bir tanesi de erkeğin penisinin damarlarında yeterli miktarda kan akışına izin verilmeyecek durumda olunan bozukluklar. Bu durumda da cerrahi müdahale ile damar sorununda çözüme kavuşulur.

 

6) Penis (Penil) Protezi: Cerrahi operasyon ile penisin içerisine yerleştirilen cihazdır. Bu cihazın iki tipi bulunur. Birincisi yarı sert çubuk şeklinde olanıdır. Bu cihaz peniste sürekli olarak sertlik yaratır. Çubuk yar sert olduğu için de gerekli olmadığı zamanlarda aşağı doğru bükülmesi sağlanabilir. Diğer tipi ise hidrolik olduğu için gerektiği zaman sertleşmeye olanak verir. Sertleşme varikosel ve testis torbası (skrotuma) koyulan bir pompa sayesinde oluşur. Cinsel temas sonrasında ise aynı pompa sayesinde sertleşememe problemine çözüm olan yumuşama gerçekleşir.

7) ESWT (Extracorporeal Shock Wave Therapy) Yöntemi: Şok tedavisi olarak isimlendirilen bu yöntem ile birlikte vücut dışında oluşturulan yüksek basınçlı ses dalgalarından oluşturulan şok dalgalarının (ed1000) tıbbi bir cihaz sayesinde vücudun tedavi edilecek olan yerine odaklanmasını sağlayan yöntemdir. Bu yöntem günümüzde daha yeni uygulanmaya başlandığı için çok fazla hasta üzerinde gerçekleştirilmemiştir. Gerçekleştirilen hastalardaki başarı oranı ise %70-80 oranındadır.

İktidarsızlık Tedavisi Var Mı ? Edilebilir mi ?

Hastalar için prostat rahatsızlığında olduğu gibi bir çok tedavi yöntemi bulunmakta. Kadınlarda görülen vajinismus problemi, tedavi şekli bakımından benzerlik gösterir. Bu tedavi yöntemleri uygulanmadan önce hastanın iktidarsızlığının nedeni bulunması gerekir. İktidarsızlığın nedeni öğrenildikten sonra ise tedaviye başlanır. Bu tedaviler öncelikle psikolojik olarak hastayı düzeltme ile başlar. Hastanın sosyal yaşamını ve cinsel hayatını düzene sokan doktor herhangi bir düzelme göremez ise daha sonra tedavi yöntemlerine başlar. Bu tedavi yöntemleri ilk olarak ilaç tedavisinden başlar. İlaç tedavisi genel olarak başarılı olur. Hastalık eğer ki ilaç ile düzelmeyecek şekilde ise cerrahi operasyona başvurulur. Tüm bunların yanı sıra bir de ESWL (Extracorporeal Shock Wave Therapy) kullanılır. Bu yöntem ise yakın zamanda uygulanmaya başlanmış olup, hastalara uygulandığında oldukça başarılı sonuçlar elde edilmiştir.

İktidarsızlık Tedavisi Ne Kadar Sürer ?

İktidarsızlık tedavisinde uygulanan yöntem bu tedavinin süresinin en belirleyici etkenidir. İktidarsızlığa sebep olan belli olup yöntem uygulanmaya başlandığında yöntemden yönteme süresi de fark etmekte. ESWL yöntemi ile uygulanan tedavi 6 seans sürmekte ve bu seansların her biri 20 dakikalık süreyi kapsamakta. Lokal veya genel anestezi kullanılmadığı için de bu yöntemden sonra hasta günlük hayatına devam edilebilir ve tedavi bittikten sonra hasta gönderilir. İktidarsızlığa eğer ki penil protez yöntemi ile giderilecek ise bu yöntemin süresi yaklaşık olarak 1 saat sürmektedir. Hasta 1-2 gün hastanede kalır. Hasta 1-2 günün sonunda herhangi bir sorun yaşamaz ise taburcu edilir. Hastanın tam olarak iyileşme süresi ise 1.5 ayı bulmakta.

İktidarsızlık Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir ?

 

İktidarsızlık tedavisinin çözümü için birkaç farklı uzmana görünmek gerekir. Bunların en başında ise üroloji uzmanı gelmekte. Ürolojiyi sırası ile androloji uzmanı, psikiyatrist, iç hastalıkları uzmanı, nörolog, doğum kontrol uzman cerrahı, endokrinoloğ (hormonlarla ilgili). Bunun nedeni ise iktidarsızlığın sebebinin birden fazla olması. Tüm bunlar için de ilk olarak üroloji uzmanına görünmeniz gerekmekte. Üroloji uzmanına tam ve eksiksiz bir şekilde şikayetinizi anlatıp gerekli testleri yaptırdıktan sonra ise diğer branşların cerrahlarına da duruma göre ihtiyaç duyulacaktır.

İktidarsızlık Tedavisi İlaçları

iktidarsızlık tedavisinde kullanılan ilaçlar şu şekilde sıralanmakta;

1) Sildenafil Sitrat (Viagara, Sildegara) : Bu ilaç penis içerisine kan getiren damarları genişletmesi sonucunda etkisini gösterir. 2017 yılına baktığımızda iktidarsızlık için en sık kullanılan ilaçtır. Bu ilacı kullananlarda %60-80 arasında etkilidir. Bu ilaç alınmasının ardından 1 saat geçmesi ile etkisini gösterir ve 3-4 saat sürer. Sık sık olmasa bile etkisi 4-6 saat aralığına da yayılabilir. Bu durumda hemen bir üroloğa gitmeniz tavsiye edilir.

2) Yohimbin (Yohimex) : Bu ilaç afrodizyak etkisi yanında damar genişleme etkisi de yapar. Yohibbe ismi verilen bir tür ağaçtan yapılır. Genel olarak psikolojik olan iktidarsızlıkta etkilidir.

 

3) Apomorifin (Uprima) : Bu ilaç beyin üzerinden merkezi sinir sistemine etki yapıp kendisini gösterir. Yüksek doz alınır ise oldukça zararlıdır. İlaç hafif ve orta düzeydeki iktidarsızlıkta başarılı olur. Ülkemizde henüz satışı gerçekleşmemektedir.

İktidarsızlık Tedavisi Yapan Hastaneler

Ülkemizde iktidarsızlık tedavisini hemen hemen her hastane başarı ile yapmakta. Ankara,  İstanbul gibi büyük şehirlerin devlet ve özel hastanelerinde çok daha başarılı geçen bu tedaviyi üroloji bölümü bulanan tüm hastaneler yapabilir. Bu tedaviyi yaptıracak olanlar özellikle uzman cerrahın iyi olduğu hastaneleri seçmeleri gerekir. Alanında iyi olan cerrahlar aracılığı ile yapılan tüm tedavilerde tedavi süresi hem çok kısalır hem de tedavide başarı oranı çok daha fazla artar.

İktidarsızlık Tedavisi Fiyatları

 

İktidarsızlık tedavisinin fiyatları 2017 yılına baktığımızda hastanesine göre değişkenlik göstermektedir. HPV tedavi eğer ki herhangi bir devlet hastanesinde yapılıyor ise sağlık sigortası olan kişilerden herhangi bir ücret talep edilmemekte. Ancak tedavi özel bir hastanede yapılıyor ise tedavinin şekline göre fiyat oldukça artmakta. Çünkü bu tedavi yönteminde birden fazla branş dalı işin içinde olduğu için her branş kendi alanına özgü ücret talep etmekte. Bu yüzden de HPV tedavisinde özel hastanede tedavi olacak kişiler hastalığının sebebini öğrenip tedavi aşamasına geçmeden önce mutlaka tedavinin fiyatını öğrenmeleri tavsiye edilir.

İletişim

+90 546 779 2000

+90 546 779 2000

Sizi Arayalım