İdrar Yolu Ameliyatı

Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Tolga Akman’ın İdrar Yolu Ameliyatı ve Uygulama Tecrübesi ile Şimdi Bilgilenin!

Böbrek Kanseri Ameliyatı

Üroloji Tedavileri ile ilgili Bilgi Alın!

İdrar kanalları böbrek, üreter, idrar torbası (mesane) ve üretrayı (idrarın atıldığı kanal) kapsar. İdrar yolunun en sık rastlanan hastalığı ise idrar yolu enfeksiyondur. Bunun dışında taş hastalığı, idrar torbası kanseri, prostat hastalıklarıda idrar yolu hastalıkları arasında yer almaktadır. İdrar yolu enfeksiyonu  genellikle kadınlarda görülür. Çok sık olmasa da çocuklarda da görülür. Çocuklarda görülen idrar yolu enfeksiyonu kolay bir şekilde idrar testi ile anlaşılır. Enfeksiyonun temel sebebi ise bakterilerdir. Bu bakteriler genel olarak tuvalet ihtiyacı giderildikten sonra makatın yerinin temizlenmemesinden kaynaklanır. Ayrıca makatın temizliği tuvalet temizliğinin dışında da oldukça önemlidir. Kadınlarda pamuklu çamaşırlar kullanmak, kullanılan pedin sık sık değiştirilmesi makat temizliğinin yanında enfeksiyon riskini azaltmak adına önemlidir. Ayrıca idrar yollarında tıkanma idrar yolu enfeksiyonunu artıran sebepler arasındadır. Bunun en büyük sebebi de böbrek taşı ve prostat hastalığından kaynaklanır.

İdrar yolu ameliyatı idrar yolunda oluşan farklı hastalıklara göre değişir. Özellikle 60 yaş ve sonrasında kadınlarda görülen idrar kaçırma (üriner inkontinans) da bunlardan bir tanesidir. Kadınlarda idrar kaçırmayı önlemeye yarayan bir kapak vardır. Bu kapağa da tıp dilinde sfinkter denir. Sfinkter kadınlarda erkeklere göre çok daha zayıftır. Sfinkter kadınlarda zor gerçekleşen doğumlar ve kadınsal ameliyatlarda daha da zayıflayabilir. Bunun sonucunda da idrar kaçırma meydana gelir. Üriner inkontinanas ameliyatı genel anestezi veya spinal anestezi yöntemi ile yapılır. Yaklaşık olarak 30 dakika sürmektedir. Hasta 24 saat boyunca hastanede kalıp üriner inkontinanas ameliyatı sırasında koyulan sonda çıkartılır. Daha sonra da hasta evine gönderilir.

Böbrek ve idrar yollarında bulunan taşlar önemli bir hastalıktır. Geçmiş zamanlarda bu taşlar böbrek, idrar yolları, üreter ve mesanede gidermek için açık ameliyat yapılmaktaydı. Ama artık günümüz teknolojisi ile birlikte açık ameliyata gerek kalmadı. Taşlar idrar yolunda ne kadar büyük olursa olsun kapalı yöntem ile birlikte (perkütan veya fleksible) giderilmektedir. Holmium lazer yöntemi ile birlikte artık açık olarak yapılan ameliyat gibi hiçbir şekilde iyileşme süreci uzamayacak ve kapalı bir şekilde yapılan ameliyat ile çok kısa sürede idrar yollarında bulunan taşlar kırılacaktır.

İdrar Yolu Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Bu  ameliyatta idrar yolunda oluşan sebeplere göre bir çok ameliyat yöntemi kullanılır. İdrar yolunda oluşan hastalıklar erkeklere göre kadınlarda çok daha fazla görülür. Bunlardan bir tanesi idrar kesesi sarkması ameliyatıdır. İdrar kesesi sarkması üretra veye mesane içerisine-dışarısına sarkması olayıdır. Bu ameliyat açık olarak büyük kesikler atılmak yerine ameliyat sonrasında çok daha hızlı iyileşme sağlayan vinci robotik cerrahi yöntemi ile uygulanır. Vinci robotik cerrahi yöntemi bağırsak ve rahim sarkması sonucu meydana gelen idrar kaçırma sorununa ileri derecede uygulanan cerrahi yöntemdir. Vinci robotik cerrahi yöntemi sonrasında idrar kesesi üretra ve mesane içerisinde alınıp olması gereken yere götürülür. Bu şekilde bağırsak ve rahim sarkması sonucu meydana gelen idrar kaçırma sorunu giderilmiş olur.

İdrar Yolu Ameliyatı Sonrası

İnkontinans problemi giderildikten sonra bir gün hastanede gözlem altında tutulabilirsiniz. Fleksible URS ve Holmium lazer ile böbrek taşı tedavisi gördüyseniz aynı gün veya ertesi gün hastaneden çıkabilir, normal yaşantınıza kısa bir zamanda dönebilirsiniz. Üstelik Fleksible URS ve lazer ile  vücudunuzda herhangi bir yara, dikiş izi, kanama gibi olumsuz unsurlar olmayacaktır.

Mesane İdrar Yolu Ameliyatı Canlı Video İzle

Günümüzün en sık karşılaşılan problemlerinden bir tanesi olan mesane idrar yolu kanseri, tedavi edilmezse ölümcül sonuçlar doğurabiliyor. idrar yolu kanseri sanıldığı kadar basit bir durum değildir. Ürolojik hastalıklardan en ciddi olanıdır. Diğer ürolojik hastalıklar idrar kanserine göre daha az risk gurubundadır.  İdrar yolu kanseri zamanında tedavi edilirse herhangi bir olumsuz durum teşkil etmez. Eğer idrarınız da ağrısız bir şekilde kan geliyorsa ve bu bölgede idrarın sonlarına doğru yanma hissediyorsanız mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurunuz. Ameliyat sonrası 10-15 gün kadar hastanede kalacak olan hasta, bu süre içerisinde kendisine dikkat etmeli.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Ameliyatı

 

İdrarınızı yaparken yanma hissediyorsanız enfeksiyon problemiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bununla beraber prostatın büyümesi (BPH) sorunu, daha önce gerçekleştirilen başarısız edswt tedavisi enfeksiyonu tetikleyebilir. Ameliyattan önce prostatın büyümesi (bph) sorununu mutlaka doktorunuzun size ileteceği notlara uymanız gerekmekte. Testis bölgesinin kötü huylu bakterilerle temas etmesi sonucu, mesane bölgesinde enfeksiyon oluşmakta. Bazen cinsel bölgenizde küçük siğil oluşumu da görülebilir. Eğer testis küçük boyutta bir enfeksiyona maruz kaldıysanız doktorunuzun size vereceği antibiyotik ilaçları düzenli bir şekilde kullanarak kısa süre içerisinde çözüme kavuşabilirsiniz. Fakat kötü huylu ve ciddi bir enfeksiyon geçiriyorsanız ameliyat ile zararlı siğil ve hücrelerin alınması gerekmekte.

İdrar Yolu Reflüsü Ameliyatı

Vezikoüreteral olarak da adlandırılan reflü problemi günümüzde en çok 0-10 yaş arası çocuklarda görülmekte. İleri düzeyde hastalarda cerrahın tercihine göre endoskopik ya da laparoskopik olarak gerçekleştirilir. Endoskopik yöntem ağrısı olmayan reflüde ilk seçenek olarak kullanılır. Bu yöntem uygulaması kolay ve yan etkisi az olduğu için cerrahlar tarafından oldukça sık bir şekilde kullanılmakta. Endoskopik yöntem 1 ve 2 derecedeki vazikoüreteral probleminde %80 olarak başarılı bir şekilde uygulanmakta. Vazikoüretral probleminin ciddiyeti arttıkça ve idrar yapamam durumu oluştukça bu oranda ciddi derecede düşüş görülür. Bu tip durumlarda ise açık cerrahi yöntem uygulanır. Açık cerrahi yöntem ile yapılan reflü ameliyatları başarı oranı ise %90 üzerindedir. Küçük çocuklarda ise vinci robotik destekli cerrahi yöntemi henüz uygulanmamakta. Vinci robotik destekli cerrahi yöntemi henüz test aşamasında olduğu için yaşı ilerlemiş olan hastalarda uygulanır. Çocuklarda bu risk alınmaz. Ailesinde reflü olan, idrar yapmakta zorlanan çocuklar için mutlaka reflü değerlendirilmesi yapılması gerekir. Bu sayede çocuklar daha ileri seviyede olan böbrek yetmezliği,yüksek tansiyondan kurtulmuş olacaktır.Bunun için de bir çocuk ürolojisi bulunan bir hastaneye gitmeniz gerekir. Çünkü çocuk ürolojisi bölümü olmayan hastaneler bu tedavi yöntemini yapamazlar. Doğru ve alanında başarılı olan çocuk ürolojisi uzmanı ile bu tedavi yöntemi oldukça basit bir hal alacaktır.

İdrar Yolu Taşı Ameliyatı

İdrar yollarında ve böbreklerde oluşan taşlar ciddi derecede hastalıktır. Geçmiş yıllarda bu taşlar idrar yollarında (üreter), böbrek, mesane gibi yerlerde bulunduğunda açık ameliyat ile gerçekleşmekteydi. Ama artık son yıllarda teknolojinin gelişmesi ile birlikte idrar yollarındaki taşlar için açık ameliyat yapılmasına gerek yok. Gelişen teknoloji ile birlikte taşın boyu ve eni ne kadar büyük olursa olsun endoskopik-perkütan yollarla tedavi edilmekte. İdrar yollarında bulunan taşlar eswl yöntemi yani yüksek ses dalgası ile birlikte kırılmakta. İdrar yollarını tıkayan taş 5 mm büyükse yeterli derecede beklendikten sonra eğer ki kırılmazsa cerrahi yollar ile birlikte çıkartılır. Tüm bu tedavilerin yanı sıra böbreği mesaneye bağlayan idrar yollarında bulunan taşların kırılmasında özel bir yöntem olan holmium yeri başkadır. Holmium lazer yöntemi tüm bu büyük taşları tek bir seferde kırabilen bir yöntemdir. Bu yöntem ile hastadan taşın kırılması %90 üzerindedir. Holmium yönteminde hasta herhangi bir ağrı veya sızı hissetmez. Holmium yöntemi uygulandıktan sonra hasta taburcu edilir.

İdrar yollarında tıkanıklığın oluşturduğu bir takım hastalıklar vardır. Bunlar ;Prostat büyümesi (bph),idrar yolunda taş,idrar yolunda enfeksiyon, böbrek çıkış darlığı, vezikal darlığıdır. İdrar yollarında bulunan tıkanıklığı böbrekler 3 şekilde cevap verir.

1.Cevap: İdrar yollarında eğer ki basınç artarsa, böbreklerin süzmek için kullandığı su da 35 cm seviyelerine gelirse böbrekler tarafından pge2 denilen bir sıvı salgılanır. Böbrekler tarafından verilen bu cevabın süresi 2 saattir. Buradaki amaç ise böbreğin vazifesi olan kan temizleme olayını aksatmaması.

2.Cevap: İdrar yollarında bulunan basınç hala devam ederse, böbrek tarafından kan akımı azaltılır. Bu da 5 saatlik bir sürede oluşur.

3.Cevap: Burada en etkili damar büzücü denilen thromboxan-a2 salgılanır. Reneal olan kan akımı çabuk bir şekilde yavaşlatılır.

İdrar Yolu Tıkanıklığı Ameliyatı

Böbreklerde oluşan idrar, vücutta bulunan kanallardan geçerek idrar kesesinde birikir. Kesede biriken idrar insanın kendi isteği doğrultusunda dışarı atılır. Eğer ki idrar dışarı atılmak yerine tıkalı kalırsa böbreklerde reflü oluşur. Bu da gelecek zamanlarda böbrek yetmezliğine neden olur. Gerekli idrarın düzgün bir şekilde yapılabilmesi için; damarların sağlıklı olması, kalbin zorlanmaması, tansiyonun yüksek olmaması, vücuda yeterli miktarda sıvı alınması gerekir. Vücutta bulunan su basınç seviyesi böbreklerde 15,üreterde 13, mesane bölgesinde ise 0-10 cm seviyelerindedir. Vücutta oluşabilecek herhangi bir türde hastalığın sebep olduğu basınç değişiminde idrar yolları tarafından düzenleme içerisine girilir. Bu sayede böbrekler düzgün çalışır.

İdrar Yolu Açma Ameliyatı

Üretra darlığı,idrar torbasından idrarın dışarıya atılmasına yarayan kanalın işlevini göremeyecek düzeyde dar olması durumudur. Bu durumda da idrar yolu açma operasyonuna ihtiyaç duyulur. Üretra darlığı insanlarda enfeksiyon sonucu, geçirilen trafik kazası sonucu veya geçirilen ameliyatlar sonucunda oluşur. Bu ameliyat endoskopik yollarla darlık oluşan bölgenin gözle görülür hale getirilmesi ve genel anestezi yöntemi ile açık ameliyat sayesinde yapılır. Bu şekilde idrar yolu açılır. Operasyon esnasında idrarın yapılabilmesi için sonda yerleştirilir. Bu sonda hemen çıkartılmaz. Hastalar 6 ay boyunca 21 gün süre ile kontrole çağrılır ve üretra darlığı açma işlemine devam edilir.

İdrar Yolu Daralması Ameliyatı

Üretra daralması mesane ve idrar çıkış borusundan (üretra) meydana gelen üriner sistem idrarın dışarı çıkmasını sağlar. İdrarın dışarı çıkmasının engellenmesi de üretra darlığına neden olur. Bu daralmayı bitirmek için ise üç yöntem vardır.

1.Yöntem: Bu yöntemde katater denilen özel bir tıbbi aletle daralma genişletilir.

2.Yöntem: Bu yöntemde endoskopik yollar ile darlık genişletilir. (üretotomi)

3.Yöntem: Bu yöntemde üretoplasti cerrahi işlem ile darlık oluşturulan bölgenin çıkartılıp, yerine yeni dokuların yerleştirilmesidir.

İdrar Yolu Genişletme Ameliyatı

Bu ameliyat için 4 çeşit cerrahi müdahale uygulanır.

1.Üretotomi: Bu ameliyat kapalı bir ameliyattır. Üretotomi yönteminde özel bir cihazın ucunda küçük kamera ve ışık ile darlıkları olan bölgeye girilir. Daha sonra o bölge kesilerek darlıkları açılır.

2.Üretral Dilatasyon: Üretral Dilatasyon yöntem özellikle üretotomi yönteminden sonra darlıkları tekrar oluşması sonrasında kullanılır. Bu yöntemde idrar yollarından girilerek sonda işlemi ile darlıkları açılır.

3.Üretral Stentler: Üretral Stentler yöntemde kullanılan setentler kalp için kullanılanlara benzer. Burada amaç idrar kanalında oluşan darlığı genişleyebilen bir kafes kullanılarak, yeni bir kanal açmaktır.

4.Açık Ameliyatı: Açık ameliyatı diğerlerine oranla çok daha başarılıdır. Burada başarı oranı %85 ve üstüdür. Açık ameliyat yapılmasındaki amaç ise darlık oluşturan bölüm çıkarılıp, sağlam kalan uçların birleştirilmesidir.

İdrar Yolu Kist Ameliyatı

Kistin gidermenin en etkili ve kullanılan yöntemi cerrahi müdahaledir. İdrar yolunda kistin çıkarılması için genellikle cerrahi müdahale sırasında mesane çıkartılır. Mesane çıkartıldıktan sonra ise kist idrar yolundan temizlenmiş olacaktır. Ameliyat sonrasında kistin tekrardan çıkma olasılığı oldukça düşüktür. Ameliyat sonrasında ameliyatı gerçekleştiren cerrah tarafından antibiyotik tedavisine başlanır. Tabi ki de bir de kistin iyi huylu ve kötü huylu olup olmamasına da bakılır. iyi huylu kist herhangi bir zarar vermez. Fakat kötü huylu kistin mutlaka çıkartılması gerekir. Bunun için de kistin durumuna bakılır. Eğer ki kist mesanenin her tarafını kaplamış ve diğer organlara kadar yayılmışsa mesane kesin olarak çıkartılır.

İdrar Yolu Kaçağı Ameliyatı

Vazikoüreteral reflü yani böbreklere idrar kaçağı özellikle çocuklarda görülen en sık hastalıktır. idrar yolu kaçağı genel olarak idrarın normal yollardan çıkması yerine geriye doğru böbreklere gelmesi durumudur. Böbreklere idrar gelmesi de uzun dönemde birçok hastalığa neden olur. Bunun için de en fazla kullanılan yöntem açık cerrahi ameliyatıdır. Açık ameliyatta idrar kanlının idrar kesesine gelen noktasını yeniden şekillendirilmesidir. Açık ameliyat ile yapılan idrar yolu kaçağı ameliyatında başarı oranı %95-100 arasındadır. Cerrahlar da bu yöntemi oldukça sık kullanırlar. Bu operasyon çocuklara uygulandığı için çok zor olmadan bitirilir. Çocuklar ameliyat sonrasında 1 hafta içerisinde günlük yaşamına geri dönerler.

İdrar Yolu Ameliyatı Riskleri Zorluğu ve Zararları

Günümüzde yapılan tüm ameliyatlarda risk vardır. En basit diye nitelendirilen ameliyatlar bile ani gelişebilecek bir komplikasyonlar ile inmemiş riske dönüşebilir. Bunun için de risksiz bir ameliyat yoktur. Fakat idrar yolu ameliyatında kullanılan kapalı olarak yapılan ameliyatları gözle görülür bir zorluğu veya zararı yoktur.Çünkü burada endoskopik cihazlar ile çok kısa zamanda ameliyat tamamlanıp,hasta taburcu edilir. Bazı idrar yolu ameliyatları ise açık olarak yapılan ameliyatlar vardır. Fakat açık olarak yapılan ameliyatlar da çok uzun bir sürede yapılmadığı için herhangi bir zorluğu yoktur. Ameliyat bittikten 1 haftalık süre içerisinde hasta tekrardan ayağa kalkabilir.

İletişim

+90 546 779 2000

+90 546 779 2000

Sizi Arayalım