İdrar Kaçırma Ameliyatı

Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Tolga Akman’ın İdrar Kaçırma Ameliyatı ve Uygulama Tecrübesi ile Şimdi Bilgilenin!

Böbrek Kanseri Ameliyatı

Üroloji Tedavileri ile ilgili Bilgi Alın!

İdrar Kaçırma

Kişinin isteği dışında ani idrara sıkışıp tuvalete yetişemeden veya öksürme, aksırma gibi karın içi basıncını artıran durumlarda idrarın idrar yolundan dışarı akmasına idrar kaçırma denir. İdrar kaçırma sadece iç çamaşırını ıslatacak şekilde birkaç damla olabileceği gibi çok daha fazlada olabilir. İdrar kaçırma kadınlarda erkeklerden sıktır. İdrar kaçırma beş kadından birinde görülmektedir. İdrar kaçırmanın değişik tipleri, nedenleri ve nedene göre değişik tedavileri vardır.

İdrar Kaçırma Tipleri

Sıkışma tipi idrar kaçırma
Ani ve ertelenemez bir işeme isteği sonrasında ortaya çıkan idrar kaçırmadır. Bu tip idrar kaçıran hastalarda sıklıkla sık idrara çıkma ve gece idrara kalkma şikayetleri de eşlik etmektedir. Sıkışma tipi idrar kaçırma aşırı aktif mesane ile ilişkidir. Bu tip idrar kaçırması olan hastalarda nörolojik hastalıklar sorgulanmalıdır. İdrar yolu enfeksiyonu dışlandıktan sonra uygun tedavi ile semptomlar önemli oranlarda iyileşmektedir. Nörojen hastalığı olan veya verilen tedaviye yanıt alınamayan hastalarda ürodinami gibi ileri araştırmalara ihtiyaç vardır.

Stres tip idrar kaçırma
Karın içi basınç artışı durumlarında (öksürme, aksırma, fiziksel aktivite, ani pozisyon değişikliği) istem dışı idrar kaçırılması halidir. En önemli nedeni yaşlanma ve doğumlardır. Stres tip idrar kaçırmanın klasik tedavisi ameliyattır. Bu hastalık için çeşitli ameliyatlar başarı ile uygulanmakta ve ertesi gün taburcu edilmektedir. Diğer tedavi alternatifleri kegel egzersizleri ve ilaç tedavisidir.
Taşma tipi idrar kaçırma
Depolanan idrar idrar torbasının kapasitesini aştığı durumlarda kaçırma görülmektedir. Sıklıkla prostat büyümesi veya nörolojik hastalıklar nedeniyle idrar yapamayan hastalarda görülür
Erkeklerde idrar kaçırma
Prostat büyümesi sonucunda idrar yapamayan kişilerde taşma tarzında idrar kaçırma görülebilir. Bu tip hastalarda en iyi tedavi metodu prostat ameliyatıdır.
Diğer bir hasta grubu ise prostat ameliyatı sonrası idrar kaçırmadır. Bu hastalarda için egzersizler ve ilaç tedavileri uygulanabilir. Eğer idrar kaçırma şiddetli ise artifisyel (yapay) sfinkter takılması en etkili metod olacaktır.

İletişim

+90 546 779 2000

+90 546 779 2000

Sizi Arayalım