Böbrek Taşı Ameliyatı

Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Tolga Akman’ın Böbrek Taşı Ameliyatı ve Uygulama Tecrübesi ile Şimdi Bilgilenin!

Böbrek Kanseri Ameliyatı

Üroloji Tedavileri ile ilgili Bilgi Alın!

Böbrek taş hastalığının sıklığı son dönemlerde artış göstermektedir.  Böbrek taş hastalığı ciddi kıvrandırıcı böğür ağrısı ile kendini göstermektedir.   Bu hastalık için belirli bir yaş grubu bulunmamakta,  hemen her yaş grubunda görülmektedir. Kadınlara göre erkek hastalarda çok daha fazla görülüyor. Böbrek taş hastalığının tıp dilindeki ismine ürolitiyazis denilmektedir. Halk arasında ise böbrek rahatsızlığı olarak biliniyor.

İnsan sağlığına zararlı bazı maddelerin idrarda birikmesi zamanla bu maddenin çökmesine ve sertleşmesine neden olur. Bu da böbrek taşı dediğimiz kitlenin oluşmasına neden olur. Böbrek taşları idrar yolu ile atılabiliyor, fakat idrar ile atılamayacak büyüklükte olan taşların boyutuna ve yerine göre şok dalgaları ile dışardan taş kırma ile veya cerrahi müdahale ile tedavi edilmesi gerekir. Böbrek taşı insan vücuduna şiddetli derecede ağrı yaptığından gerekli müdahalenin bir an önce yapılması gerekir. Böbrek taşı oluşum aileden kalıtsal olarak da geçebilir.

Böbrek taşı idrar yolu ile atlamadığı anda üç türden cerrahi müdahaleye gerek duyulur. Bunlardan bir tanesi açık böbrek taşı ameliyat. Açık böbrek taşı ameliyatında böbrek taşı bulunan hastalarında genel anestezi yolu ile uyutulur. Daha sonra da böbreğe yakın bir noktadan 15 cm uzunluğunda bir kesi ile böbreğe ulaşılıp, böbrekte bulunan taş çıkarılır. Böbrek taşının çıkarılmasından sonra ise cerrahi müdahale tamamlanmış olur ve ameliyat sonlandırılır. İkinci olarak uygulanan kapalı böbrek taşı ameliyat. Kapalı böbrek taşı ameliyat günümüzde en fazla uygulanan ameliyatlardandır. Açık böbrek ameliyatında oluğu gibi büyük deliklerin tam aksine, hastanın sırt bölgesinden 1 cm kalınlığında bir delik ile endoskopik yani küçük bir kameranın böbreklere gönderilmesi ile birlikte ameliyata başlanır. Böbrek içerisinde ki taş küçük parçalara ayrılarak açılmış olan bir cm’lik delikten dışarı alınır. taş parçacıkları tamamen temizlendikten sonra böreğe bir tüp konularak işlem sonlandırılır. Geçmişte açık böbrek ameliyatı çok daha fazla uygulanırdı. Ama artık teknolojinin gelişmesi ile birlikte çok daha basit ve rahat olan kapalı böbrek taşı ameliyat cerrahlar tarafından uygulanmaktadır. Üçüncü olarak ise fleksible üreteroskopk yöntem ile böbrek taşı ameliyatı. Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte artık tüm cerrahi operasyonlar çok daha rahat yapılmaktadır. Bunlardan bir tanesi de fleksible üreteroskopik yöntem ile böbrek taşı ameliyatıdır. Bu ameliyat türünde böbrek içerisinde yer alan taşın idrar deliğinden girilerek laser ile  kum haline dönüştürülmesidir. Fleksible üreteroskopik yöntem ile yapılan operasyonda fiber optik kablolar idrar yolundan böbreklere (intrarenal) gönderilip böbrek taşları lazer sayesinde kırıcılar ile kırılmaktadır. Bu yöntem hasta bakımından da çok daha hafif bir yöntemdir. hastalar aynı gün evine gidebilmektedirler.  Ayrıca kan sulandırıcı kullanan ve bu kan sulandırıcıların kesilmesi sakıncalı olan hastalar için en güvenli yöntemdir.

Böbrek Taşı Ameliyatı Sonrası

Böbrek taşı ameliyatı sonrasında hastanın izlemesi gereken üç yöntem bulunmakta. Bunun sebebi ise hastalara uygulanan üç farklı böbrek taşı ameliyatı. Hasta hangi yöntem ile operasyon geçirdiyse sonrasında dikkat etmesi gerekenler de farklılık göstermektedir

Hasta açık böbrek taşı ameliyat olmuş ise; Bu ameliyat türü hastalarda çok fazla riskli olmasa bile genel anestezi yöntemi ile 15-20 cm uzunluğunda kesi ile  cerrahi operasyon yapıldığı için ameliyat sonrasında ağrılar olacaktır. Hasta bu ameliyatı olduktan sonra minimum 3 gün hastanede gözetim altında bırakılır. Taburcu edildikten sonra ise hastanın günlük hayatına eskisi gibi devam edebilme süresi ise 2 ile 3 ay arasında değişkenlik göstermektedir. Açık böbrek taşı ameliyat sonrası kontrollerin aksatılmaması gerekir. Dikişlerin ise herhangi bir mikrop bulaşmaması için özenle dikkat edilmesi çok önemlidir. Hastalar yeme ve içmelerinde de oldukça hassa davranmalılar. Gazlı ve çok soğuk olan içeceklerden uzak durulması önerilir. İdrar yollarının enfeksiyon kapmamasına azami olarak dikkat edilmesi gerekmektedir. Dikişlere de su değmemesi için özen gösterilmesi gerekir.

Hasta kapalı böbrek taşı ameliyatı (PNL) olmuş ise ; Bu ameliyat günümüzde böbrek taşı ameliyatlarında en fazla uygulanan cerrahi operasyondur. Çok daha kolay ve ağrısız olan kapalı böbrek taşı ameliyatında hastanın böğür tarafından 1 cm kadar bir delik açılır. Bu delikten tele benzeyen bir alet ile küçük bir kamera böbreklere (intrarenal) gönderilerek böbreklerde oluşan taş kırılır ve bu parçacıklar açıkmış olan aynı delikten dışarı alınır. Ameliyat tamamlandıktan sonra hastanın sırtına takılan tüp yardımı ile idrarı ve böbrekten olabilecek kanaması yakın takip edilir. Bu tüp duruma göre iki üç gün hastada kalabilir. Perkütan böbrek taşı ameliyatı olan hastalar 2-3 gün sonra taburcu edilerek evlerine gönderilirler. Normal hayatlarına ise 1 hafta içerisinde dönerler. Bu süreçte tüpün çıkarıldığı yerden bir iki damla idrar gelebilir. Burada herhangi bir korkulacak durum yok. Operasyon sonrasında yapılan idrarın sızlama durumu da olabilir. İdrar sızlaması da zamanla geçecek. Bir diğer konu ise gazlı ve ağır yiyeceklerden uzak durmanız ve bol bol su içmeniz olacak.

Hasta fleksible üreteroskopi yöntemi ile ameliyat olmuş ise ; Bu operasyon türü kesisiz bir işlem olduğu için  süreci oldukça basittir. Bu ameliyat çok kolay bir şekilde gerçekleştirilir ve hastanın hastanede kalma süresi 1 gündür. Ancak hasta aynı günde evine gönderilebilir. Operasyon idrar yolları aracılığı ile yapıldığı için idrar yaparken sızlamalar olabilir. Bu normal bir durumdur. İdrardan kısa süreli kan da gelme olasılığı bulunduğundan korkulacak bir durum yok. Bu operasyonda taşlar lazer ile kul haline getirildiği için bu kumların düşmesini sağlamak açısından bol su tüketmek zorunludur.

Böbrek Taşı Ameliyatı İyileşme Süreci

Böbrek taşı ameliyatından yönteme bağlı olarak iyileşme süresi de değişkenlik göstermektedir. Bunun için de hastanın iyileşme sürecini yapılan operasyonlar belirler. Perkütan nefrolitotomi ameliyatı sonrası  hastalar 1 gün içerisinde ayağa kalkmakta, 2. gün taburcu edilmekte ve 1 hafta sonrada işine dönebilmektedir. Ancak açık böbrek taşı ameliyatı olmuş ise bu süreler önemli oranda uzamaktadır. Açık böbrek taşı olan hastalar en erken  3-4 gün sonra taburcu edilebilmekte en az 1 ay evde istirahat etmeleri önerilmektedir.  Flerksible URS ile ameliyat edilen hastalar ise aynı gün evine gönderilebilmekte ve 3. gün işlerine başlayabilmektedirler.

Böbrek Taşı Ameliyatı Sonrası Cinsellik

Ameliyatınızı yapan üroloji doktorunuz böbrek ameliyatı sonrasında hastanede ne kadar süre kalacağınıza veya sondalı bir şekilde ne kadar bekleyeceğinize, ameliyatın şekline göre belirlenmektedir. Böbrek taşı ameliyatı sonrası günlük fiziksel aktivitelerini yerine getiren bir kişinin cinsel ilişkiye girmesinde bir sakınca bulunmamaktadır. Acık böbrek taşı veya perkütan yöntemi ile böbrek taşı ameliyatı olan kişilerin kanama rşiski açısında kendilerinin zorlamamaları gerekir. Fleksible URS ameliyatında ise kanama beklenmediğinden dolayı bu ameliyatı olan hastalar ameliyattan bir gün sonra bile cinsel ilişkiye girebilirler. Ancak bu ameliyat idrar kanalında girilerek yapıldığı için idrar kanalında ağrı ve biraz kanama görülebilir.

Böbrek Taşı Ameliyatı Sonrası İdrarda Kan

Böbrek taşı ameliyatı sonrasında idrarda kanama olması oldukça normal bir durumdur. Operasyon sırasında üroloji cerrahı idrar kanalınızdan mesaneye (sistokopi), oradan da böbreğe (katater) ulaşır. Bu iki durumda da üreter ve üretra kanallarında zorlanma oluşacağından yaraya neden olur. Ameliyat sonrasında ise bu yaraya bağlı olarak ilk bir iki gün yapacağınız idrardan kan gelme durumu söz konusu. Ama şiddetli kanamalar, idrar yapmadan dahi gelen kanamalar, bir iki gün içerisinde geçmeyen kanama durumları olağan değildir. Bu durumda ise mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Ameliyat sonrasında gelen kanamalar hafif kanamalar ve pembe renklidir. Kırmızı olan kanlar normal bir durum olmadığından bu durumda da hiç vakit kaybetmeden doktorunuza gitmeniz gerekmekte.

Böbrek Taşı Ameliyatı En İyi Doktor

Böbrek taşı ameliyatı (rirs) basit bir operasyon olarak görünüyor olsa bile cerrahi bir operasyon olduğu için önemlidir. Tıp yazarları söylediği gibi bunun için de böbrek ve safta taşı ameliyatı olacağınız hastaneyi ve doktoru iyi belirlemenizde fayda var. Ülkemizde alanında uzman birçok cerrah bulunmakta. Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük şehirlerin üniversite hastaneleri ve burada bulanan uzman doktorlar, böbrek taşı ameliyat konusunda sizlere oldukça avantaj sağlayacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise ameliyatı olacağınız cerraha güven duymanız. Bunun için de cerrahın daha önce yaptığı operasyonlardan alınan sonuçları, operasyon geçiren hastaların yaşamlarında oluşan olumlu ve olumsuz durumlar hekiminizi belirlemenizde en önemli kriter olacaktır.

Erkeklerde Böbrek Taşı Ameliyatı

Böbrek taşı ameliyatı (rirs) uygulanacak yöntem taşlarda böbrek içerisindeki durumuna göre cerrahlar tarafından belirlenmekte. Erkek veya kadınlarda herhangi bir farklı durum söz konusu değildir. Fakat uzmanların yaptıkları araştırmalara göre, böbrek ve safra taşı kadınlara göre erkeklerde 2-3 kat daha fazla görülmekte. Bu da operasyonun erkekler üzerinde çok daha fazla yapıldığı gerçeğini getirmekte. Böbrek taşı oluşumu sebebi ile genetik olarak geçeceği gibi, düzensiz beslenme, enfeksiyon ve hastalıklar gibi durumlarda da oluşur. Yaş, cinsiyet, ırk gibi nedenler böbrek taşı oluşumunda ilk sırayı almamakta. Ama 50 ve daha üstü erkeklerde böbrek taşı çok daha sık görülmekte.

Böbrek Taşı Ameliyatı Riski ? Tehlikeli Mi?

Her ameliyatın riski vardır. En basit görünen ameliyatta bile ani bir komplikasyon ile hastanın hayati tehlikesi oluşabilir. Bunun için de böbrek taşı ameliyatının da riskleri bulunmakta. Ameliyatın türüne göre de riskte artış görülür. Açık böbrek taşı ameliyatında genel anestezi kullanıldığı için anestezi riskleri bulunmakta. Diğer ameliyat çeşitleri olan ESWL (şok dalgası litotripsi) ve üreteroskopi ile karşılaştırıldığı zaman oldukça riskli bir ameliyattır. Bunlarda sıkça görülen durumlar ise kanama ve yüksek ateştir. Uzmanların yaptıkları araştırmalara göre bu operasyonlarda kan vermeyi gerektirecek kadara kanama oluşması oranı %1-10 arasında, durmayan kan oluşumu ve anjiyonun yapılması ihtimali ise %0.5 ten daha az bir ihtimal olarak neticelendirilmiştir. Bütün ameliyatlarda yaşanabilecek olan durumlardan biri olan enfeksiyon riski bu ameliyatta da geçerli. Bu riski de en aza indirebilmek için yapılması gereken ameliyattan önce idrar iltihabının olup olmadığının saptanması ve duruma göre de operasyon sırasında antibiyotik kullanımının uygulanması gerekmekte. Çok nadir olarak da özellikle zayıf olan hastalarda böbreğe röntgen cihazı sayesinde girildiği için çevre organlara da zarar verme riski bulunmakta. Bu ameliyat yöntemi diğer ameliyatlara göre ciltte yara bırakması daha az ve hastanede yatma süresi olarak da çok daha kısadır.

Böbrek Taşı Ameliyatı Türleri ve Yöntemleri

Böbrek taşı ameliyat olacak hastalar için taşın durumuna göre birçok yöntem kullanılmakta.

1)ESWL (Şok Dalgası İle SWL Taş Kırma Yöntemi) : Vücudun dışarısından gönderilen şok dalgaları sayesinde idrar yolunda ve böbrekte bulunan taşların kırılması (SWL) yöntemidir. Bu tedavi yöntemi hastanın günlük yaşantısında hiçbir şekilde müdahale etmeden, bir veya iki seferde yapılabilir. Bu yöntem 1.5 cm büyük olan taşlar için bir veya iki defada yok edilemeyeceğinden kullanılmamaktadır.

2)Endeskopi Ürter Taş Tedavisi : Böbreklerde ve idrarda bulunan taşlarda ESWL yöntemi ile kırılmayacak ve bu yöntemin işe yaramayacağı durumlarda, taşın lazer ile yok edilip veya küçük parçalar halinde alındığı yöntemdir. Acil durumlarda ve hastanın en fazla ağrı çektiği durumlarda bu yöntem kullanılır. Genel anestezi uygulanmadığı için de hasta günlük işlerini aksatmadan yapabilir.

3) Perkütan Nefrolitotomi (PNL-Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı) Yöntemi: Böbrekte bulunan taşların ESWL yöntemi ile kırılamayacak kadar büyük olduğu zaman, böbreğin giriş yerine endeskopik aletler ile küçük bir delik açıp taşları küçük parçalara ayırarak dışarı alınan yöntemdir. Bu yöntem oldukça büyük taşlar için uygulandığı için de genel anestezi ile gerçekleştirilir. Hasta operasyondan sonra 1-3 gün hastanede görevliler tarafından gözetim altına alındıktan sonra taburcu edilir. Hasta evine gittikten sonra da 1 hafta içerisinde günlük yaşantısına rahat bir şekilde dönebilir. Ameliyat sırasında kesinin 1 cm kadar olması da ameliyat sonrasında hastanın çok az ağrı hissetmesine ve vücudunda iz kalmamasına neden olur.

4) Fleksible Üreteroskopi Yöntemi : ESWL yöntemine alternatif olarak kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem ile birlikte 3 cm kadar olan taşlar kırılıp çıkartılır. Genel anestezi kullanılmadığı için de hasta bu yöntem ile tedavi edildikten 1 gün sonra taburcu edilebilir.

5) Açık Böbrek Taşı Ameliyatı Yöntemi : Böbrek taşı ameliyatlarında kullanılan en eski yöntemdir. Bu yöntem diğer tüm yöntemlerin böbrek taşına herhangi bir etki yapmadığı zamanlarda hamilelik şüphesi olmayan ve kanam şikayeti olmayan kişilerin haricinde kullanılabilir. Uzmanlar bu yöntemi çocuklarda kullanmaktan kaçınmakta. Çünkü bu ameliyat 2-3 saat aralığından sürdüğü ve sonrasında iyileşme sürecinin oldukça fazla olduğu için çocuklarda bu yöntemi uygulamak sakıncalıdır. Hamilelik şüphesi olmayan, kanaması olmayan kişiler ve çocuklarda bu yöntemin sakıncaları yüksek olduğu için uygulanmamakta. Ama diğer tüm insanlarda kullanılabilir.

Bu ameliyatta genel anestezi yöntemi ile gövdenin ön bölümünden 15-20 cm kesiklerle operasyon gerçekleştirilir. Taşın büyüklüğü, bulunduğu yer, miktarı de ameliyatın başarı oranını ve zamanının etkilemekte. Taşların çıkarılması sonrasında ise kesik olan yere dikiş atılıp ameliyat sonlandırılır. Ameliyattan sonra ise hastanın hastanede bulunma süresi yaklaşık 1 haftadır. Hasta taburcu olduktan sonra evinde iyileşme ve günlük hayatına dönme süresi 2-3 ay gibi bir süredir.

Böbrek Taşı Ameliyatı Yapan Hastaneler

Böbrek taşı ameliyatı yapan birçok devlet ve özel hastane bulunmakta. İlk kez kapalı böbrek taşı ameliyatı ise ıgdır ilinde yapılmıştır. 72 yaşında bir erkek hasta böbrek ağrısı şikayeti ile ıgdır devlet hastanesine başvurmuş ve burada gerçekleştirilen kapalı böbrek taşı ameliyatı ile sağlığına kavuşmuştur. Igdır da yapılan bu başarılı ameliyat sonrasında Türkiye’nin birçok ilinde bulunan devlet hastanelerinde böbrek taşı ameliyatları başarılı bir şekilde sürmüştür. Günümüzde ise teknolojinin gelişmesi ile birlikte böbrek taşı ameliyatında birçok basit yöntem bulunmuştur. Bu yöntem ile bir gün içerisinde hastalar sağlıklarına kavuşmakta. Bu yöntemleri ise böbrekte bulunan taşlarının durumuna göre cerrahlar tarafından uygulanmakta. Tüm devlet hastanelerinde rahatlıkla böbrek taşlarının ameliyatını olabilme imkanınız bulunuyor.

Açık Böbrek Taşı Ameliyatı

Açık böbrek taşı ameliyatı geçmiş zamanlarda sık bir şekilde yapılan bir operasyon olsa bile günümüzde artık daha kolay ameliyat yöntemleri bulunduğu için bu ameliyat şu anda en son tercih olarak kullanılmaktadır. Peki açık böbrek taşı ameliyatı nasıl yapılır ? Açık böbrek taşı ameliyatı genel anestezi yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen bir operasyondur. Genel ve basit tanımı olarak ise böbrekte bulunan taşın 15-20 cm kesikler ile çıkarılmasıdır. Daha sonra böbrekte bulunan taş çıkartılıp, kesik olan bölge cerrah tarafından dikilip ameliyata son verilir. Bu ameliyat sonrasında hastanın hastane içerisinde gözlem altında tutulması 1 hafta gibi bir süredir. Nadir de olsa hastanın durumuna göre de bu süre 15 güne çıkabilir. Bu ameliyat sonrasında hastada ağrılar olacaktır. Ameliyat sonrasında taburcu edilen hastanın evde tam olarak iyileşmesi 2-3 ay gibi bir süreyi bulmakta. Normal hayata dönüşün bu zaman zarfından daha erken bir zamanda gerçekleşmesini beklenmemeli. Ameliyat sonrasında hastaya oldukça dikkat edilmesi gerekli. Operasyon bitiminde doktorun olumsuz bir şey söylememesi halinde hasta mutlaka yürütülmelidir. Operasyonun üzerinden bir hafta geçtikten sonra ise dikişlerin alınması gerekir. Sık sık doktor kontrolüne gidilmeli, gaz yapan içecekler ve ağır yiyeceklerden de kesinlikle uzak durulması sağlığınız için önemlidir.

Böbrek Taşı Ameliyatı Fiyatı

Böbrek taşı ameliyat fiyatları operasyonun türüne ve ameliyat olunan hastaneye göre değişkenlik göstermekte. Devlet hastanesinde sigortalı olan hastalarda devlet tarafından herhangi bir ücret talep edilmemekte. Fakat özel hastanede böbrek taşı ameliyatı olacak hastalar için durum biraz daha değişmekte. Burada ameliyat olacak kişiler için de aynı şekilde hangi özel hastane olduğu ve böbrek taşınızın durumuna göre fiyatta değişkenlik gösteriyor. Fiyat aralıklar ise 2000 TL den başlamakta. Ameliyat olacağınız hastaneden operasyon öncesinde hangi operasyonu olacağınızı ve bu operasyonun ücretini öğrenmeniz operasyon sonrasında bir sürpriz yaşamamanız açısından önemli olacaktır.

Böbrek Kanseri Tedavisinde Son Gelişmeler

Günümüzde her alanda birçok yenilikler oluyor. Bunlardan en çok da insan hayatını ilgilendiren tıp sektörü etkileniyor. Geliştirilen cihazlar ile en sinsi hastalıkla bile çok kolay bir şekilde bulunabiliyor. Bunlardan bir tanesi de böbrek kanseri için uygulanmakta. Böbrek kanseri oldukça sinsi bir hastalık olduğu için kendisini belli etmesi neredeyse imkansız. Bunun için de geçmişte birçok insan daha tedavi aşamasına gelemeden hastalığın ne olduğunun bilinmediği için hayatını kaybediyordu. Ama artık gelişen teknoloji ile birlikte böbrek kanseri hem tedavi aşamasında hem de kanserin belirlenmesi aşamasında oldukça rahat bir şekilde cerrahlar tarafından bulunmakta. Bu tedaviler ise kanserin evrelerine göre değişkenlik göstermekte. Böbrek kanserinde uygulanan tedavi şekilleri şunlar;

-Radikal Nefrektomi

-Parsiyel Nefrektomi

-Kriyoterapi

-Aktif İzleme

-Radyoterapinin ablasyon

-Antianjiogenk tedavi

Sitoredüktif Nefrektomi

-Radyasyon tedavisi

-Kemoterapi

-İmmunoterapi

Böbrek Kanseri Radyoterapi

Radyoterapi uygulaması böbrek kanserinin başlangıç aşmasında kullanılmaz.Radyoterapi tedavisi ancak cerrahi olarak hiçbir şekilde çıkarılamayacak durumda olan primer tümörün veya metastazın sebep olduğu ağrıları dindirmek için kullanılır. Radyasyon tedavisi ağır bir tedavi şekli olduğu için de ancak bir doz kullanılır. Radyasyon tedavisinde amaç hastada meydana gelebilecek ağrıların ve kırıkların önüne geçmektir.

İletişim

+90 546 779 2000

+90 546 779 2000

Sizi Arayalım