Böbrek Kanseri Ameliyatı

Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Tolga Akman’ın Böbrek Kanseri Ameliyatı ve Uygulama Tecrübesi ile Şimdi Bilgilenin!

Böbrek Kanseri Ameliyatı

Üroloji Tedavileri ile ilgili Bilgi Alın!

Böbrekler kırmızı-kahverengi tonlara benzeyen fasulye biçiminde her iki böğür tarafında yerleşmiş insan vücudundaki en önemli organdan bir tanesidir. Böbrekler kanda bulunan zehirli maddeleri ve suyu süzerek insan vücudundan çıkmasına yardımcı olurlar.

Böbrek tümörleri vücut içeresinde iyi huylu (Benign) ve kötü huylu (Malign) tümör olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Böbreğin diğer bir hastalığıda Böbrek kistleridir.  Böbrek kistleri 4 tiptir.  Tip 1 ve 2 de cerrahi müdahale gerekmez izlem önerilir. Birçok insanda tesadüf eseri ortaya çıkan tip 1 ve tip 2 böbrek kistleri insanların yaşamlarına hiçbir şekilde olumsuz bir etki yaratmamaktadır.Tip 3’de %50 oranında tip 4 te ise %90 oranında kanser görülebilir bu nedenle tip 3 ve tip 4 böbrek kistlerinde cerrahi gereklidir.

Böbrek kanseri ise tıp dilinde (renal hücreli kanser) böbrek içerisinde oluşan kötü huylu tümöre verilen isimdir. Böbrek kanseri (renal hücreli kanser) insan vücudunda en sık oluşan kanser türleri arasında yer almaktadır. Böbrek kanserinin en sık görüldüğü yaş aralığı 60-70 yaştır. Bununla birlikte çok daha genç yaşlarda da görülebilmektedir. Böbrek kanserlerinin en önmeli risk faktörleri ailede böbrek kanseri hikayesinin olması,  obezite (şişmanlık), hipertansiyon (tansiyon yüksekliği), sigaradır. Böbrek kanseri günümüzde ultrason, bilgisayarlı tomografi ve MR cihazlarının yaygın olarak kullanılması nedeniyle %70’e varan oranlarda rastlantısal yani hiçbir belirti vermeden yakalanmaktadır.  Buda doktorların hastalığın daha kolay tedavi edebilmelerini sağlamaktadır. Böbrek tümörlerinin belirtileri idrarda kanama böğür ağrısı ve böğürde ele gelen kitledir. Bu belirtiler genellikle hastalığı ileri evresinde görülmektedir. Erken evrede tespit edilen böbrek kanserlerinde kanserli kısım alınıp böbreğin kalan sağlan kısmı korunabilmektedir.   Böbrek kanserinin evrelerine, büyüklüğüne göre ya böbreğin tamamının alınması (radikal nefrektomi) ya da belirli bir kısmında bulunan tümörlü kısmın alınması (parsiyel nefrektomi) ameliyatı gerçekleştirilir.  Nefrektomi  ameliyatı ile alınan böbreğin dışında kalan diğer böbrek hiçbir sorun yaşamadan yapılması gereken tüm işlemleri yapması durumunda da diyalize gidilmesine gerek kalmadan hasta normal yaşantısına devam edebilir. Nefrektomide ameliyatına geç kalınan hastalarda ise kanserli hücre diğer organlara da yayılıp insan hayatına çok daha ciddi sorunlar yaşatabilir.

Böbrekte çok nadir de olsa değişici (transisyonel) hücreli tümörler de görülebilir. Değişici hücreli tümörlerde böbrek ile beraber idrarı böbrekten idrar torbasına aktaran ve üreter denilen yapının da alınması gerekir.

Böbrek Kanseri Öldürür Mü ?

Böbrek kanseri diğer bazı kanser türlerine göre oldukça tehlikeli bir kanserdir. Bu kanser türü gelişim aşamasında prostat gibi fazla bir belirti göstermediği için kanser teşhisi konulduğu zaman böbreğin büyük bir bölümüne yayılmış olacaktır. Kanserin tüm çeşitlerinin ölüm riski olduğun için böbrek kanserinin de ölüm riski oldukça fazladır. Böbrek kanseri birçok hastada sinsi bir şekilde yayıldığı ve fark edilemediği için de birçok hastaya tedavi aşamasında geç kalınmış olunabiliyor. Kalıtsal olarak geçen böbrek kanseri hastalarında ise nadiren çok erken aşamada teşhis edilip, kanser hücreleri böbreklerin tamamına yayılmadan müdahale edilebiliyor. Avrupa birliği ülkelerinde her yıl 84.000’in (seksendörtbin) üzerinde böbrek kanseri tanısı konulmakta ve her yıl 34.000 (otuzdörtbin)’den fazla kişi böbrek kanseri nedeniyle yaşamını yitirmektedir.  Yapılan araştırmalar göre böbrek kanseri teşhisi koyulan hastaların %30 luk kısmı kanser vücudun akciğer kemik ve karaciğer gibi diğer organlarına sıçramış halde hekimlerin karşılarına geldiği göstermektedir.

Böbrek kanserinde prostat gibi erken teşhis konulan hastalarda ise kanser hücreleri diğer organ dokularına sıçramamış durumda ve böbreklerin de tamamını ele geçirmemiş olarak tedaviye başlanıyor. Bu durumda da hastanın böbreklerinin belirli bir kısmında olan tümörü açık veya kapalı parsiyel nefrektomi ameliyatı ile alınabilmekte böbreğin sağlam kısmı korunabilmektedir.   Erken teşhis durumunda böbrek kanseri olan hastanın ölüm oranı oldukça düşüktür.

Böbrek Kanseri Ameliyatı Kaç Saat Sürer ?

Kanser riski saptanan böbreğin bir an önce ameliyat ile durumuna göre tedavisine başlanması önerebilir. Böbrekler ile birlikte doğru orantılı olarak büyüyen tümörler açık ameliyat veya laparoskopik ameliyat ile alınır. Böbrek kanseri ameliyatının kaç saat süreceği tam olarak söylemek zordur.  Kanserin boyutu, evresi, durumu gibi bir çok faktör ameliyat süresini etkilemektedir. Böbrek kanseri ameliyatı ortalama iki saat sürmektedir. 20 cm veya daha büyük olan tümörlerde böbreğin tamamı neferektomi ameliyatı ile alınır. Bir diğer nefrektomi ameliyatını gerektiren durum ise kanserli hücrenin böbreğe tamamen yayılması sonucu yapılır. Bu işlemde böbreğin durumuna göre 4 saat gibi bir sürede olması mümkün.

Böbrek Alınması Ameliyatı Sonrası

Başarılı bir böbrek kanseri ameliyatından sonra hastalar 2-3 gün sonra evlerine gönderilmektedir. Hastaneden çıkıp evinize gittikten 3 gün sonra doktorunuzla konuştuktan sonra aksi bir şey söylemediği zaman banyonuzu yapmanızda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Suyun yara yerine teması halinde panik yapmanıza gerek yok,ameliyat yarasını kurutmanız yeterli olacaktır. Böbrek kanseri ameliyatından sonra böbrek hareketlerini rahatlıkla yapamayacağınız için, ağır gıdalardan, gazlı içeceklerden uzak durmanız önerilir. Sizi rahatsız etmeyecek hafif gıdalardan, sebze, haşlama vb. yemeniz ve sıvı tüketimi olarak sadece su içmeniz sizin yararınıza olacaktır. İdrar yaparken ani olarak kanama, zorlanma hissetmeniz halinde ameliyatınızı gerçekleştiren cerraha mutlaka bildirmeniz gerekir. İdrar da azalma meydana geldiğinde herhangi bir sorun teşkil etmez, bunun için bol bol sıvı olarak su tüketmeniz gerekir. Bir iki hafta karın kaslarını zorlayacak hareketlerden  uzak durmanız önerilir.   Tam olarak ne zaman spor yapacağınıza, araba kullanacağınıza, iş hayatınıza devam edeceğinize böbrek kanseri ameliyatını gerçekleştiren doktorunuz aracılığı ile bilgi edinmeniz tavsiye edilmektedir.

Böbrek Kanseri Evreleri

Böbrek kanseri radyoterapi ve kemoterapiye karşı dirençlidir, bu nedenle tek tedavi seçeneği cerrahi müdahaledir. Böbrek kanserinde tümörlü kısmın alındığı sağlam böbrek dokusunun korunduğu parsiyel nefrektomi veya böbreğin tamamının  etrafındaki zarla beraber Radikal nefrektomi ameliyatı yapılır. Her iki ameliyat türüde açık, laparoskopik veya robotik yapılabilir. Evre 1a ve evre 1b tümörlerde parsiyel nefrektominin ilk tercih olması uygun olacaktır. Evre 2 ve 3 te ideal tedavi radikal nefrektomidir. Metastaz yapmış böbrek kanserinde de nefrektomi tümör yükünü azaltması için yapılabilir ve sonrasında da hedefe yönelik akıllı ilaçlar kullanılır.

İletişim

+90 546 779 2000

+90 546 779 2000

Sizi Arayalım