Böbrek Alınması Ameliyatı

Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Tolga Akman’ın Böbrek Alınması Ameliyatı ve Uygulama Tecrübesi ile Şimdi Bilgilenin!

Böbrek Tümörü

Üroloji Tedavileri ile ilgili Bilgi Alın!

Böbrek alımı, işlevini yitirmiş (hastalıklı ve tümör bulunan) ya da zarara uğramış bir böbreğin tamamen ya da kısmen (böbrekteki) alındığı cerrahi bir işlemdir. Bu işlem de 2 tür bulunmakta; bunlardan bir tanesinde işlevini yitirmiş böbreğin tamamı alınır, diğerinde ise sadece zarar gören doku ve çevresi temizlenir, yerine temiz dokular bırakılır. Bu işleme de böbrek alımı denilmektedir

Bu işlem genellikle böbrek kanseri olanlara uygulanır. Bunun sebebi, ağır şekilde zarar görmüş böbrek çıkartılarak hastalığının yayılması engellenir. Ağır şekilde hasar almış, işlevini yitirmiş hastalara uygulanan bu cerrahi işlem yapılmazsa, daha ciddi şekilde problemlere yol açabilmektedir

Laparoskopik Nefroüreterektomi Nedir?

Laparoskopik nefroüreterektomi böbreğin değişici epitel hücreli kanserinde uygulanan bir işlemdir. laparoskopik nefroüreterektomide vücuda 2 adet 1 cm boyutunda 2 adet 0.5 cm boyutunda küçük delikler açılarak yapılan bir ameliyattır. Ameliyat bittikten sonra kasık bölgesinde 5-6 cm boyutunda bir kesi yapılıp böbrek ve üreter denilen idrar kanalı dışarı alınarak işlem sonlandırılır.  Bu laparoskopik ameliyat ile hastalara böğür bölgesinden ikinci bir kesi yapılmamış olur ve hastanın ağrısı çok daha az olur.  İyileşme süreci daha kısa olur.

Böbrek tümörleri vücut içeresinde iyi huylu (Benign) ve kötü huylu (Malign) tümör olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Böbreğin diğer bir hastalığıda Böbrek kistleridir.  Böbrek kistleri 4 tiptir.  Tip 1 ve 2 de cerrahi müdahale gerekmez izlem önerilir. Birçok insanda tesadüf eseri ortaya çıkan tip 1 ve tip 2 böbrek kistleri insanların yaşamlarına hiçbir şekilde olumsuz bir etki yaratmamaktadır.Tip 3’de %50 oranında tip 4 te ise %90 oranında kanser görülebilir bu nedenle tip 3 ve tip 4 böbrek kistlerinde cerrahi gereklidir.

Böbrek kanseri ise tıp dilinde (renal hücreli kanser) böbrek içerisinde oluşan kötü huylu tümöre verilen isimdir. Böbrek kanseri (renal hücreli kanser) insan vücudunda en sık oluşan kanser türleri arasında yer almaktadır. Böbrek kanserinin en sık görüldüğü yaş aralığı 60-70 yaştır. Bununla birlikte çok daha genç yaşlarda da görülebilmektedir. Böbrek kanserlerinin en önmeli risk faktörleri ailede böbrek kanseri hikayesinin olması,  obezite (şişmanlık), hipertansiyon (tansiyon yüksekliği), sigaradır. Böbrek kanseri günümüzde ultrason, bilgisayarlı tomografi ve MR cihazlarının yaygın olarak kullanılması nedeniyle %70’e varan oranlarda rastlantısal yani hiçbir belirti vermeden yakalanmaktadır.  Buda doktorların hastalığın daha kolay tedavi edebilmelerini sağlamaktadır. Böbrek tümörlerinin belirtileri idrarda kanama böğür ağrısı ve böğürde ele gelen kitledir. Bu belirtiler genellikle hastalığı ileri evresinde görülmektedir. Erken evrede tespit edilen böbrek kanserlerinde kanserli kısım alınıp böbreğin kalan sağlan kısmı korunabilmektedir.   Böbrek kanserinin evrelerine, büyüklüğüne göre ya böbreğin tamamının alınması (radikal nefrektomi) ya da belirli bir kısmında bulunan tümörlü kısmın alınması (parsiyel nefrektomi) ameliyatı gerçekleştirilir.  Nefrektomi  ameliyatı ile alınan böbreğin dışında kalan diğer böbrek hiçbir sorun yaşamadan yapılması gereken tüm işlemleri yapması durumunda da diyalize gidilmesine gerek kalmadan hasta normal yaşantısına devam edebilir. Nefrektomide ameliyatına geç kalınan hastalarda ise kanserli hücre diğer organlara da yayılıp insan hayatına çok daha ciddi sorunlar yaşatabilir.

Böbrekte çok nadir de olsa değişici (transisyonel) hücreli tümörler de görülebilir. Değişici hücreli tümörlerde böbrek ile beraber idrarı böbrekten idrar torbasına aktaran ve üreter denilen yapının da alınması gerekir. Bu işelem radikal nefroüreterektomi denilir.

Böbrek Kanseri Ameliyatı Kaç Saat Sürer ?

Ameliyat edilecek böbreğe ulaşmak için kullanılan yaklaşım biçimlerinden bir tanesi olan Laparoskopik (kapalı) yöntemdir. Böbreğe ulaşmak için açık ve büyük yaralar kullanmak yerine 3-4 adet küçük 1 cm-0.5 cm boyutunda minik delikler açılır. Daha rahat cerrahi çalışma alanı yaratabilmek için gazla doldurulan karnın içine bir delikten ameliyatı takip edip, görüntü almak için kamera, diğer bir delikten de ameliyatı gerçekleştirmek için gerekli cerrahi aletler iletilmektedir. Vücutta bulunan idrarı mesaneye taşılan taşıyan kanal ve üreterin mesane bölgesi hekimin tercihine göre ya da hastanın durumuyla bağlantılı açık ya da laparoskopik olarak vücuttan alınması gerekir. Böbrek alındıktan sonra torbanın içine koyularak ameliyatın son aşamasına geçilir. Bu süreçte böbrek dışarı çıkartılırken açılan küçük delikler birkaç santim büyütülmesi normaldir. Böbrek alınma aşaması bittikten sonra vücut içerisinde doldurulan gazı çıkartıp, kanamanın durdurulması gerekmektedir.

Böbrek kanseri ameliyatı açık veya laparoskopik (kapalı) yapılabilmektedir. Böbrek kanseri ameliyatının kaç saat süreceği tam olarak söylemek zordur.  Kanserin boyutu, evresi, durumu gibi bir çok faktör ameliyat süresini etkilemektedir. Böbrek kanseri ameliyatı ortalama iki saat sürmektedir. 20 cm veya daha büyük olan tümörlerde böbreğin tamamı neferektomi ameliyatı ile alınır. Bir diğer nefrektomi ameliyatını gerektiren durum ise kanserli hücrenin böbreğe tamamen yayılması sonucu yapılır. Bu işlemde böbreğin durumuna göre 4 saat gibi bir süreye uzaması da mümkündür.

Böbrek Alınması Ameliyatı Sonrası

Ameliyat sonrası vücudunuzun anestetik maddeden arınması ve temizlenmesi gerekir. Bu süreci görevli personel ya da kişiler tarafından düzenli bir şekilde takip edilecektir. Ameliyat sonrası eve gönderilene kadar ise üroloji servisinde bakıma devam edilecek.Bu evrede herhangi bir komplikasyon oluşmaması için ( Baş ağrısı, mide bulantısı, ateş gibi) verilecek olan ilaçlardan dolayı herhangi bir olumsuz durum ile karşılaştığınızda hastane görevlilerine mutlaka bildirilmesi gerekir.Eğer olumsuz bir durum karşılaşılmaz ise eve 2-3 gün içerisinde gönderileceksiniz.

Evde ise hastaya bakımın oldukça iyi olması gerekir. Herhangi bir mikrop kapmaması için özenle ameliyat yeri korunacak. Ameliyat yerinde ağrılar olacaktır. Bu doğal bir durum olduğu için ağrınız olduğu zaman veya bu ağrılar şiddetlendiğinde ağrı kesici kullanmanızda bir sakınca yok. Ameliyat sonrasında verilecek olan serum eşliğinde yavaş yavaş beslenecek ve sıvı alımına başlanacak. Daha sonra iyi hissettiğiniz anda serum verilme işlemi durdurulup, doktorunuzun tavsiye ettiği zamandan itibaren yavaş yavaş su ve sıvı gıda alımına başlayacaksınız. Ameliyat sırasında size üretral karter yani idrar sondası yerleştirilecektir. Bunun amacı sizlerin ameliyat sonrasında idrarınızı rahat bir şekilde yapabilmeniz içindir. Ameliyat sonrasında idrarınızı yaparken kan gelme durumu olabilir bu normal bir durumdur. Normal bir şekilde idrarınızı kendiniz yapacak hale geldiğinizde karter çıkarılacak. Karter çıktıktan sonra idrarınızda yanma olabilir ve sık sık idrar yapma isteğiniz olabilir. Ameliyat sonrasında mutlaka yavaş yavaş egzersizlere başlamanız gerekir. Bu sayede bacaklarda oluşan pıhtının akciğerlere gitmesinin engelleyerek hayati tehlikeden kurtulmuş olacaksınız. Ameliyat sonrası iyileşme süreciniz yaklaşık olarak 6 haftadır. Tam anlamıyla iyileştikten sonra araç kullanmanızda herhangi bir sakınca yok. Ağır şeyler kaldırmak için ise ameliyattan sonra en az 8 hafta beklemeniz gerekir.

Böbrek Alınması Ameliyatı Sonrası Cinsel İlişki

Böbrek alınması ameliyatı sonrasında hastaneden çıkıp eve gelen hastalar kendilerini iyi hissetseler bile iyileşme süreci en az 1 ay sürmektedir. İyileşme sürecinde en çok dikkat edilmesi gerekenlerden bir tanesi de cinsel ilişkidir. Böbrek alınması ameliyatından sonra bir ay  boyunca cinsel ilişkiden uzak durulması gerekir.

Böbrek Alınması Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Kanser riski saptanan böbreğin bir an önce ameliyat ile durumuna göre tedavisine başlanması önerebilir. Böbrekler ile birlikte doğru orantılı olarak büyüyen tümörler açık ameliyat veya laparoskopik ameliyat ile alınır. Böbrek kanseri ameliyatının kaç saat süreceği tam olarak söylemek zordur.  Kanserin boyutu, evresi, durumu gibi bir çok faktör ameliyat süresini etkilemektedir.

Böbrek kanseri ameliyatı ortalama iki saat sürmektedir. 20 cm veya daha büyük olan tümörlerde böbreğin tamamı neferektomi ameliyatı ile alınır. Bir diğer nefrektomi ameliyatını gerektiren durum ise kanserli hücrenin böbreğe tamamen yayılması sonucu yapılır. Bu işlemde böbreğin durumuna göre 4 saat gibi bir sürede olması mümkün.dür. Eğer kanser değil ve alınacak böbrek çevre dokulara yapışık değilse ameliyat süresi açık veya laparoskopik cerrahide en fazla 1 saattir.

Uzun dönemde ise en önemli, riskler böbrek yetmezliği gelişme riskidir. Ameliyat sonrasında genel olarak böbreğin fonksiyonunun az olmasına rağmen, kalan böbrek dokuları sağlıklı yaşam sürmeniz için yeterli derecede çalışır. Uzun dönemde böbreklerin işlevinin azalmasının sebepleri ise; yüksek kan basıncı ve  kronik böbrek hastalıklarıdır.

Ameliyat eğer kanser için yapılıyorsa, uzun vadede kanser ameliyat çevresinde veya başka bir bölgede tekrar edebilir. Bunun için de tekrardan cerrahi müdahale gerekir. Yapılacak olan ameliyat laparoskopik veya açık cerrahi teknik yapılabilir.

Böbrek Alınması Ameliyatı Riskleri Ve Zararları

Her ameliyatta olduğu gibi kişinin böbreği alınması ameliyatının da erken dönemde ve uzun dönemde bir takım riskleri bulunmaktadır. Ameliyatın erken dönem riskleri kanama ve enfeksiyondur.  Ameliyat sırasında olan kanamalar için hastaya kan verilebilir.  Ameliyat sonrasında olan ciddi kanamalarda ise tekrar ameliyat gerekebilir ancak bu oldukça nadir bir durumdur. Böbrek alınması ameliyatı sonrasında karında şişkinlik veya şiddetli ağrı olabilir. Ameliyat sonrasında nadir de olsa karın içerisinde apse oluşabilir, bunun için cerrahi bir müdahaleye gerek yoktur antibiyotik tedavisi ile giderilir.

 

Evde ise hastaya bakımın oldukça iyi olması gerekir. Herhangi bir mikrop kapmaması için özenle ameliyat yeri korunacak. Ameliyat yerinde ağrılar olacaktır. Bu doğal bir durum olduğu için ağrınız olduğu zaman veya bu ağrılar şiddetlendiğinde ağrı kesici kullanmanızda bir sakınca yok. Ameliyat sonrasında verilecek olan serum eşliğinde yavaş yavaş beslenecek ve sıvı alımına başlanacak. Daha sonra iyi hissettiğiniz anda serum verilme işlemi durdurulup, doktorunuzun tavsiye ettiği zamandan itibaren yavaş yavaş su ve sıvı gıda alımına başlayacaksınız. Ameliyat sırasında size idrar sondası yerleştirilecektir. Bunun amacı sizlerin ameliyat sonrasında idrarınızı rahat bir şekilde yapabilmeniz içindir. Ameliyat sonrasında idrarınızı yaparken kan gelme durumu olabilir bu normal bir durumdur. Normal bir şekilde idrarınızı kendiniz yapacak hale geldiğinizde sonda çıkarılacak. Sonda çıktıktan sonra idrarınızda yanma olabilir ve sık sık idrar yapma isteğiniz olabilir. Ameliyat sonrasında mutlaka yavaş yavaş egzersizlere başlamanız gerekir. Bu sayede bacaklarda pıhtı oluşma riski engelleyerek hayati tehlikeden kurtulmuş olacaksınız. Ameliyat sonrası iyileşme süreciniz yaklaşık olarak 6 haftadır. Tam anlamıyla iyileştikten sonra araç kullanmanızda herhangi bir sakınca yok. Ağır şeyler kaldırmak için ise ameliyattan sonra en az 8 hafta beklemeniz gerekir.

Böbrek Alınması Ameliyatı Sonrası

Ameliyat sonrası vücudunuzun anestetik maddeden arınması ve temizlenmesi gerekir. Bu süreci görevli personel ya da kişiler tarafından düzenli bir şekilde takip edilecektir. Ameliyat sonrası eve gönderilene kadar ise üroloji servisinde bakıma devam edilecek.Bu evrede herhangi bir komplikasyon oluşmaması için ( Baş ağrısı, mide bulantısı, ateş gibi) verilecek olan ilaçlardan dolayı herhangi bir olumsuz durum ile karşılaştığınızda hastane görevlilerine mutlaka bildirilmesi gerekir.Eğer olumsuz bir durum karşılaşılmaz ise eve 2-3 gün içerisinde gönderileceksiniz.

Böbrek alınması ameliyatı sonrasında karın içerisinde gizli bir kanama oluşabilir. Bu durumda kanamanın durdurulması için kan verilmesi gerekebilir. Kan verilmesine rağmen hastanın kan değerleri düşüyorsa  yeniden bir cerrahi müdahale gerekir. Ameliyat sonrasında özellikle erkek hastalarında idrar boşaltımının yapılması zor olabilir ve idrar sondası gerekir. Bu durum geçici olduğu için de herhangi bir cerrahi müdahaleye gerek kalmadan idrar kesesi fonksiyonları tekrardan normale dönecektir. Nefrektomide ameliyatı sonrasında barsak hareketlerinde yavaşlamalar veya tamamen durma meydana gelebilir. Barsaklarda şişkinliğe neden olan bu durum  için hastanın doktoru izin verdiğinde sıkça yürüyüş yaparak bağırsakların yeniden hareket etmesi sağlanır.

Böbrek ameliyatını olan hasta eğer ki kilolu ise yara yerinde genişleme görülür.  Ameliyat sonrasında kana enfeksiyon nadiren de olsa görülebilir.

 

Böbrek Alınması Ameliyatı Komplikasyonları

Nefrektomide yani böbrek alınması ameliyatı sırasında ve sonrasında bir takım komplikasyonlar gerçekleşebilir. Hiçbir ameliyat risksiz olmaz. En küçük ameliyatta bile büyük komplikasyonlar görülebilir. Böbrek alımı ameliyatında genel anestezi kullanılır ve böbreğin tamamı çıkartılır. Diğer kalan böbrek ise çıkan böbreğin tüm görevlerini üstlenecek. Ameliyat sırasında size uygulanan pozisyonlardan kaynaklanan ağrılar yaşayabilirsiniz. Bacaklarda oluşabilecek olan pıhtı şiddetli ağrı ve şişmeye sebep olabilir. Nadiren de olsa bu pıhtının akciğere sıçrayıp ölümcül sonuçlar doğruma riski de bulunmaktadır. Böbrek damarında kanama meydana gelebilir. Bu durumda ise yeniden bir cerrahi bir müdahale gerekebilir. Nefrektomi sırasında bazen bir kaburganın çıkarılması gerekebilir. Bu da ameliyat sonrasında o bölgede ağrıya sebep olabilir.

İletişim

+90 546 779 2000

+90 546 779 2000

Sizi Arayalım