Penil Protez Ameliyatı

Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Tolga Akman’ın Penil Protez Ameliyatı ve Uygulama Tecrübesi ile Şimdi Bilgilenin!

Böbrek Kanseri Ameliyatı

Üroloji Tedavileri ile ilgili Bilgi Alın!

Sertleşme bozukluğu (erektil disfonksiyon) tatminkar bir cinsel performans için ereksiyonu başlatma da, veya sürdürmede yetersizliktir. Erektil disfonksiyon oldukça yaygın görülmektedir. Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan çalışmalarda 40- 70 yaş arasında sıklığı %52 bulunmuştur. Türkiye de aynı yaş grubu için bu oran %69.2’dir.

İktidarsızlığın en önemli nedenleri

Şeker hastalığı (diyabet), Hipertansiyon, Obezite (şişmanlık), Kalp damar hastalığı, Kronik böbrek yetmezliği, Kronik karaciğer yetmezliği, Yüksek kolesterol ve yağlar, Sigara, Troid hastalıkları, Nörolojik hastalıklardır

İktidarsızlıkta temel olarak dört tedavi seçeneği vardır;  ağızdan ilaçlar; kendi kendine iğne tedavisi; şok dalga tedavisi ve penil protez.

ESWT tedavisi 

ESWT yöntemi son dönemlerde gündeme gelen bir tedavi yöntemidir. Özellikle sertleşme yetersizliğini gidermek için ağızdan alınan ilaçları sürekli olarak kullanmak istemeyen uygulanmaktadır.  Diğer bir uygulanan grup ise penis protezi öncesi son bir şans olarak kullanılabilir. ESWT tedavisi anesteziye gerek olmadan uygulanmaktadır.  ESWT haftada iki gün 3 veya 6 haftada boyunca uygulanmaktadır.  Eddswt yöntemi penisin 5 farklı noktasına şok dalgası verilerek uygulanır. ESWT ile penisin var olan damarlarının güçlenmesi sağlanmakta ve ayrıca yeni damar oluşumu uyarılmaktadır. Bu sayede sertleşme meydana gelmektedir. Peniste herhangi bir morarma veya kanama meydana gelmez. ESWT yönteminden sonra hasta günlük tüm işlerini yapabilir. Bu yöntemlerin işe yaramadığı durumlarda ise  mutluluk çubuğu operasyonu yapılır.

Penis Protezi

Halk arasında mutluluk çubuğu olarak ta bilinmektedir. Diğer tedavi seçeneklerinden (ağızdan ilaç tedavileri,  kendi kendine enjeksiyon, SWT) yanıt alınamayan hastalarda düşünülmelidir.

Tek parçalı, iki parçalı ve üç parçalı penil protezler bulunmaktadır. Doğal ereksiyona en yakın olan üç parçalı protezlerdir. En önemli komplikasyonları protezin çalışmaması ve enfeksiyondur. Enfeksiyon riski antibiyotik kaplı protezler ile önemli oranda azaltılarak %0.5’lere kadar çekilmiştir. Tek parçalı penil protez ameliyatı 1 saat çok parçalı penil protez ameliyatı ise 1.5-2 saat sürmektedir. Penil protez takılan hastalar iki gün hastanede yattıktan sonra taburcu edilirler ve bir hafta sonra doktoru tarafından kontrol edilmeleri gerekmektedir. Penil Protez yerleştirilen hastalar cinsel ilişkiye 6 hafta sonra başlayabilirler.

Üç parçalı penil protez esnekliği kaybetmeden genişleyebilen ve daralan yumuşak tuzlu su dolu bir cihazdır (sıvı su ve tuz). Üç küçük bileşenden oluşur: çok ince penis boruları, pompa ve depo. Rezervuar, pompa vasıtasıyla tüplere aktaran, penisin genişlemesine ve sertleşmesine neden olan sıvı içerir.

Penis protezi  Cinsel istek sorunu ile alakalı herhangi bir olumlu ve olumsuz etki etmez.  Mutluluk çubuğu ameliyatından sonra ise psikolojik olarak erkek hastada güven gelmesi ve cinsel ilişki sırasına cinsel istek artması gibi olumlu durumlar yaşatabilir. Mutluluk çubuğu kişinin cinsel ilişki sırasında boşalma cinsel ilişki esnasında meni gelmesine, sperm oluşumuna, kalitesine, sayısına, boşalmasına herhangi bir etki etmez. Bunun sonucuna ise erkeğin boşalma sorunu olmadığından bebek sahibi olmasında sıkıntı olmaz. Penil protezleri ameliyatla, operasyon ile protez penis içerisine yerleştirilmekte. Penis içerisinde yerleştirilen protez şişerek cinsel ilişki sırasında penisi istenilen düzeyde kalmasını sağlar.Tüm bunlar yapıldığı için de artık penis sertliğim yeterli düzeyde değil diye psikolojik bunalımlar yaşanmayacak. Penisim ereksiyon olmuyor diye cinsel ilişkilerden kaçma gibi durumlar ortadan kalkacak. Penisim sorunlu diyerek güven kaybınız olmayacak.

Penis protezinin (mutluluk çubuğunun) komplikasyonu varmı?

En önemli komplikasyon enfeksiyondur. Antibiyotik kaplı protezler ile enfeksiyon riski binde 5’ten daha azdır. Enfeksiyon genellikle ilk bir hafta 10 gün içinde görülür. Peniste, yumurtalıklarda veya yara yerinde şişlik kızarıklık akıntı gelişirse vakit kaybetmeden ameliyatı yapan doktor ile iletişime geçmek gerekir.

 

Çok parçalı penis protezinin avantajları

Dünya’da 40 yılı aşkın süredir kullanılmaktadır

Son derece güvenilirdir

Bozulduğunda garanti kapsamında değiştirilmektedir. Değiştirilmesi kolaydır

Steril tuzlu sıvı doludur, bu suyun vücuda hiçbir zararı yoktur

İlaçlardan daha iyi, %90’ların üzerinde hasta ve eş memnuniyeti vardır

Doğal cinsel aktivite fırsatı sağlamaktadır

Derinin altındaki pompa, tamamen gizlenmiş, dışardan hiçbir şekilde belli olmamaktadır.

Kişinin ve eşinin kullanması oldukça kolaydır. Protez testis (yumurtalık)’in yanına yerleştirilen bir pompa ile şişirebilmekte ve pompanın hemen üzerindeki vana ile indirebilmektedirler.

Cinsel hazı ve orgazmı korumaktadır. Orgazm ve cinsel haz tamamen doğal olarak gerçekleşmektedir. Protez bu duyguları hiçbir şekilde etkilemez

Penil protez meni gelmesine engel değildir.

Penis protezi hastaların ve eşlerinin yaşam kalitesini artırır

Penisin sertliği istenilen seviyede ayarlanabilmektedir.

Cinsel ilişki dışında penis yumuşak ve sönük haldedir ve buda hasta için önemli bir konfor sağlamaktadır.

Doğal penis sertliğini oldukça iyi taklit etmektedir. Çoğu hasta eşi penis içerisinde bir protez olduğunu anlayamadıklarını bildirmişlerdir.

Kullanılmadığı dönemde sönük olduğunda penis başına baskı oluşturmadığı için zarar vermemektedir.

Ameliyat sonrası protez yarı şişik olduğu için en az ağrı üç parçalı penis protezlerinde görülmektedir.

Tek parçalı penis protezinin (mutluluk çubuğunun) avantajları ve dezavantajları

Kişinin ve eşinin kıllanması oldukça kolaydır. Penis sertliğini sağlamak için penisi düzeltecek şekilde bükmeleri yeterlidir. Kullanmadığında aşarı yöne doğru eğmeleri gerekmektedir.
Becerisi sınırlı olan erkekler için iyi seçenektir.  Örneğin artrit ve nörolojik hastalıklar nedeniyle ellerini iyi kullanamayan kişiler için iyi bir seçenek olabilir.

kalıcı bir sertlik söz konusudur. Penis hep serttir buda kişiye bir rahatsızlık hissi verebilir.

Mutluluk Çubuğu Nedir, Ne İşe Yarar ?

Mutluluk çubuğu, erkeklerin cinsel ilişki sırasında penisi doğal yollarla sertleşme sağlanamaması durumunda uygulanan bir operasyondur. Bu operasyon yapay olarak tek bir protezin gerekli bölgeye yerleştirilmesi ile tamamlanır. Genellikle silikon alaşım kullanılan metaryellerden yapılır. Bu protez penis içerisinde bulunan süngersi hazinenin içerisine yerleştirilir. Bunun da doğal sonucu olarak iki çubuk tek bir penis (genital) içerisine takılır. Protez cerrahisi sertleşme sorunu olan erkeklerde en son basamak olarak kullanılır. Çünkü bu operasyonun geri dönüşü yoktur. Ameliyatla takılan penil protezleri bir daha geri dönülüp çıkarılma gibi bir şansı yoktur. Bunun için de sertleşme sorunu yaşayan insanlarda ilk olarak basit tedavi yöntemleri uygulanıyor. Eğer ki sertleşme hala sağlanamıyor ise mutluluk çubuk devreye giriyor. Penis protezi nin cinsel istek, boşalma, orgazm, çocuk olması üzerine hiçbir olumsuz etkisi yoktur.  Protezi olan bir kişide meni gelir ve istiyorsa çocuk sahibide olabilir. Penis protezi cinsel hazzı kesinlikle etkilemez. .

Mutluluk Çubuğu Çeşitleri

Mutluluk çubuğunun iki ana çeşidi vardır. Bunlar bükülebilir ve şişirilebilir mutluluk çubukları. Bunların özellikleri ise ;

Bükülebilir Tek Parçalı Mutluluk Çubuğu: Bükülebilir mutluluk çubuğunun iç içe geçirilmiş ve bükülebilir özelliğe sahip olan tek parçalı bir protezdir. 1 saatlik bir operasyon ile yerleştirilen bu çubuk, erkek tarafından cinsellik için gerekli konuma getirilerek ilişki için hazır hale dönüştürülür. Bükülebilir mutluluk çubuğu iktidarsızlığın giderilmesinde oldukça başarılı sonuç verir. İktidarsızlığın giderilmesi aşamasında yapılan bu operasyon sonrasında hastaneden çıkış sonrasında en çok 1-2 gün hastanede kalmayı gerektirir.

Tek parçalı penis protezini kişinin ve eşinin kıllanması oldukça kolaydır. Penis sertliğini sağlamak için penisi düzeltecek şekilde bükmeleri yeterlidir. Kullanmadığında aşarı yöne doğru eğmeleri gerekmektedir. Bu tip protez becerisi sınırlı olan erkekler için iyi seçenektir.  Örneğin artrit ve nörolojik hastalıklar nedeniyle ellerini iyi kullanamayan kişiler için iyi bir seçenek olabilir. En önemli dezavantajı kalıcı bir sertliğin söz konusu olmasıdır.  Penis hep serttir buda kişiye bir rahatsızlık hissi verebilir.

 

Şişirilebilir Mutluluk Çubuğu: Şişirilebilir mutluluk çubuğunun 3 temel parçası bulunur. Silindir,pompa, rezervuar. Öncelikle operasyon sırasında silindir penisin içerisine yerleştirilir. Bu silindir cinsel ilişki dışında sönük bir biçimde durur. Cinsel ilişki sırasında ise silindir içerisine sıvı dolarak sert hale gelir ve ereksiyon oluşur. Pompa ise testislerin hemen yanında bulunan torbalara yerleştirilir. İçeride bulunan sıvının silindire ulaştırılmasını ve tekrardan boşaltılmasını sağlar. Rezervuar ise mesanenin veya mesaneye yakın bölgenin yanında bulunan karın boşluğuna takılır. Tüm bu sistemin çalışmasını sağlayan sıvıyı kendi hazinesinde tutar. Bu operasyon sonrasında ise cinsel ilişki sırasında erkek pompaya 3 veya 4 defa arka arkaya basar. Rezervuar içerisinde bulanan sıvı silindire iletilir ve ereksiyon bu şekilde sağlanmış olur. Cinsel ilişki bittikten sonra ise penisi indirmek için erkek pompaya bir defa basar ve penis ereksiyon halini bırakarak yumuşak bir hal alır.

Penil Protez (Mutluluk Çubuğu) Ameliyatı Fiyatı

Mutluluk çubuğu ameliyatı oldukça masraflı bir ameliyattır. Penis Protezlerinin tamamı ithaldir. Kullanılan malzemenin özelliği nedeniyle pahalıdır.  Tek parça penis protezlerinin fiyatı üç parçalı proteze göre daha uygundur.  Bunun için de ameliyat öncesinde doktor ile birlikte ortak bir tedavi şekli belirlemenizde fayda var. Böylece ameliyat sonrasında beklemediğiniz bir ücret ile karşılaşmak zorunda kalmaz, daha hesaplı bir ameliyat geçirmiş olursunuz.

Penil Protez (Mutluluk Çubuğu) Ameliyatı Yapan Hastaneler

Mutluluk Çubuğu ameliyatı ülkemizde bazı devlet ve özel hastanelerde yapılmaktadır. Penis protezi ameliyatında önemli olan cerrahın tecrübesidir.

Penil Protez (Mutluluk Çubuğu) Ameliyatı SGK Karşılıyor Mu ?

Tek parçalı penis protezinin bir kısmı SGK tarafından karşılanmaktadır. Ancak çok parçalı penis protezlerini SGK karşılamamaktadır.

Mutluluk Çubuğu Taktıranların Yorumları

Mutluluk çubuğuna ihtiyaç duyan bir erkekte penis sertleşmesi sorunu olmaktadır. Bu ameliyattan sonra ise sertleşme sorunu ortadan kalkar. Sertleşme sorununda ortadan kalkan erkeğin de kendine güveni yerine gelir. Amerika, Avrupa ülkeleri ve ülkemizde yapılan araştırmalarda  penis protezi sonrası hasta ve eş memnuniyeti %90’ların üzerindedir. Penis protezinin prostat,boşalma,orgazm, cinsel haz  gibi alanlara herhangi bir olumsuz etkisi yoktur.  Ayrıca penis protez bebek sahibi olunmasına da engel teşkil etmez.  Bu ameliyatın amacı sadece cinsel ilişki için yeterli sertliğe ulaşamayan penisin sertliğini sağlamaktır.  Bu da mutluluk çubuk taktıranları oldukça mutlu etmektedir. Bu ameliyatı olanlar herhangi bir zorluk çekmemesi ve iyileşme süresi oldukça kısa olduğu için de olması gereken herkese tavsiye ediyorlar.

Mutluluk Çubuğu Canlı Video İzle

Kolay bir ameliyat olsa bile bu operasyonu olacak kişilerin mutlaka operasyon hakkında bir takım bilgilere sahip olması gerekir. Bu bilgileri de öğrenmenin en iyi yolu mutluluk çubuk ameliyatı canlı izlemek olacak. Bunun için de İnternet sitelerinden yararlanmanız gerekir. Bu ameliyat hakkında ne kadar bilgi sahibi olursanız, ameliyat sırasında doktorunuza o kadar yardımcı olursunuz. Ayrıca ameliyat öncesinde hangi tür mutluluk çubuk isteyeceğiniz hakkında da bilgi sahibi olursunuz. Ayrıca ameliyat sonrasında aklınıza takılan olumsuz bir durum olduğunda da bilgi sahibi olduğunuz için ameliyat gerçekleştiren doktora şikayetinizi kolay bir şekilde dile getirebilirsiniz. Bunun için de bu ameliyatın videolarını ameliyat öncesinde izlemeniz ve bilgi sahibi olmanız önerilir.

İletişim

+90 546 779 2000

+90 546 779 2000

Sizi Arayalım