Penis Eğriliği Ameliyatı

Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Tolga Akman’ın Penis Eğriliği Ameliyatı ve Uygulama Tecrübesi ile Şimdi Bilgilenin!

Böbrek Tümörü

Üroloji Tedavileri ile ilgili Bilgi Alın!

Penis eğrilikleri erkeklerin cinsel organının (penisin)  yamuk olması durumudur. Bu yamukluk sağa ve sola hafif olduğu zaman normal bir durumdur.Penis  eğriliğin iki türlü sebebi olabilir. Birincisi erkeğin penisinin doğuştan olarak eğik olması, ikincisi ise genellikle 40 yaşından sonra ortaya çıkan ve tıp dilinde Peyronie hastalığı olarak bilinen eğriliktir.

Doğuştan olan penis eğriliklerinde eğrilik derecesi 40 derecenin üzerinde ise plikasyon, Nespit gibi ameliyat teknikleri ile penis düzeltilir.  Doğuştan olan penis eğriliklerinin bir ilaç tedavisi yoktur.

Peyroni hastalığı kendisini ereksiyon (sertleşme) sırasında eğrilik ve ağrı ile belli eder. Peyronie hastalığında hastalığın şiddeti ile ilişkili olarak peniste  kasılmalar meydana gelebilir.  Peyronie hastalığında erken dönemde ilaç tedavileri uygulanmaktadır.  Ancak ilaç tedavileri ile başarı oranı %30-40 lar civarındadır. hastalığın ilk bir yılı erken dönem olarak kabul edilir. Peyronie hastalığının süresi bir yılın üzerinde ise ve ağrı yoksa hastalık kronik döneme girmiştir. Erken dönem geçtikten sonra ilaç tedavilerinin bir yararı yoktur. Kronik dönemdeki Peyronie hastalığında eğrilik 40 derecenin üzerinde ise ve cinsel ilişki sırasında zorlanmalara neden oluyorsa ameliyat şarttır. Peyronie hastalığında üç tip ameliyat vardır.  Birincisi Peyronie hastalığı ile birlikte sertleşme sorunu varda ve bu sertleşme sorunu ilaçlar ile düzeltilemiyorsa penis protezi takılır. İkincisi penis boyu 13 cm üzerinde ve eğrilik dereceside 60 derecenin altında ise basit bir ameliyat olan plikasyon ve Nespit denilen operasyonlar uygulanabilir. Üçüncü olarak eğer penis boyu 13 cm altında ve eğrilik derecesi de 60 derecenin üzerinde ise daha büyük bir operasyon olan İVP yapılabilir.  Bu operasyon ile penis hem düzeltilmiş olur hemde uzatılmış olur.  Her üç ameliyat tipininde başarı oranı oldukça yüksektir.

Peyronie Ameliyatı Olanların Yorumları

Peyroni ameliyatı penisi cinsel ilişkiyi zorlaştıracak derecede eğik olan kişileri uygulanan bir cerrahi müdahaledir. Uzmanların araştırmalarına göre peyronie ameliyatı olanların ameliyattan sonra cinsel hayatlarında oldukça düzelme olmuştur. Bu ameliyatı olanların %80 lik bir kısmı yaptıkları yorumlarda hayatlarından memnun olduğunu, cinsel hayatlarında büyük değişiklikler olduğunu ifade etmişlerdir.

Peyronie Ameliyatı Ne Kadar Sürer

Peyronie ameliyatında eğer penis protez takılp eğrilik düzeltilecekse operasyon 2-2.5 saat sürer. İVP ameliyatı ile penis düzeltilmiş ve uzatılmış ise operasyon 3-4 saat sürer.

 

Daha basit bir teknik olan Plikasyon veya Nespit ile eğrilik düzeltilmiş ise operasyon süresi 1 saattir.  Peyroni ameliyatı olan hasta ameliyatı olduğu gün içerisinde herhangi bir olumsuz durum oluşmadığı sürece aynı gün veya ertesi gün taburcu işlemlerine başlanır. Ameliyat sırasında takılan bandajı ise hastaların her sabah değiştirmek şartı ile bir hafta kullanmaları önerilir.  Ameliyat sonrasında penise yapılan onarım işleminin hasar görmemesi açısından yaklaşık olarak 4-6 hafta arasında cinsel ilişki perhizi yapılmalıdır. 4-6 hafta sonrasında ise cinsel hayatınıza sorunsuz olarak devam edebilirsiniz. Bu dönemde herhangi bir sıkıntı yaşamayacaksınız.

Peyronie Ameliyatı Yapan Hastaneler

Peyronie ameliyatını üroloji birimi bulunan devlet ve özel hastaneler yapılabilir. Bu konuda en önemli nokta cerrahın tecrübesidir. Peyronie hastalığı ve penis cerrahisinde hastaneden çok Üroloji doktorunun bu iş ile uğraşıp uğraşmaması ve tecrübesi daha önemlidir. Neticede işlemi Ürolog gerçekleştirecektir.

İletişim

+90 546 779 2000

+90 546 779 2000

Sizi Arayalım