Varikosel Ameliyatı

Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Tolga Akman’ın Varikosel Ameliyatı ve Uygulama Tecrübesi ile Şimdi Bilgilenin!

Böbrek Tümörü

Üroloji Tedavileri ile ilgili Bilgi Alın!

Varikosel erkeklerin testisin bulunan toplar damarların varisleşmesi yani genişlemesi olayıdır . Genel olarak hafif düzeylerde hiçbir şekilde kendini belli etmez. Yıllar içerisinde ilerlemesi ile birlikte torbalarda şişlik, ağrı ve sperm hareketlerinde düzensizlik ve sperm sayısında düşüklük görünür. Çok ilerlemesi durumlarında ise testisin boyutunda azalma ve erkeklik hormonu olan testesteron yapımında bozukluklara neden olabilir.

Varikosel tedavisinde sıklıkla kullanılan yöntem ise cerrahi müdahaledir. Uzman cerrahlar tarafından operasyonda gözle veya mikroskop ile kasık bölgesine uygulanan operasyonla testiste gelen toplar damarlar bağlanmaktadır. Cerrahlar ameliyattan önce sıklıkla mikroskop kullanırlar. Bunun sebebi ise damarların net bir şekilde görünmesi ve testis beslemekte olan atar damarlara herhangi bir zarar gelmemesi içindir. Tanısı doğru bir şekilde konulduğu varikoselli hastalığında Mikrocerrahi ile birlikte başarılı bir operasyon geçirilir. Bunun sonunda ise sperm sayısında ve hareketinde %70-80 oranlarında iyileşme görülür.

Varikosel Ameliyatı Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Varikosel erkeklerin %15 ini etkileyen bir hastalık türüdür. Varikosel erkeklerde kısırlığa ve sperm sayı ve hareketlerinde düşüklüğe neden olabilir. Çocuğu olmayan erkeklerin %40 ında neden varikoseldir.

Daha önce çocuğu olan sonrasında ikinci veya üçüncü çocuğu olmayan erkeklede ise %80inde neden varikoseldir. Varikosel skrotumda (Skrotal) (testis torbası) kirli kanı toplayan damarların genişlemesidir. Varikoselin tek tedavisi ameliyattır. Her varikoseli olana ameliyat yapılmaz. Sperm sayı ve hareketinde bozulması olan kişilere varikosel ameliyatı önerilir. Bu ameliyat spinal (belden aşağısının uyuşturulması) veya genel anestezi altında yapılabilir. Ameliyat sırasında hastanın kasık bölgesinden küçük bir kesi yapılır. Ameliyat çıplak gözle veya mikroskopik yapılabilir. Mikroskopik yapılmasının başarı oranı daha fazla ve komplikasyon oranı ise daha azdır. Testise zarar veren genişlemiş toplardamarlar bağlanır ve testisi besleyen atar damarlar ise korunur. Bu işlem mikroskop altında çok kolay bir şekilde gerçekleştirilir. Çünkü testisin atar damarı 2 mm çapındadır ve çıplak gözle ayırmak çok zordur. Varikosel ameliyatı sonrası hastalar aynı gün veya ertesi gün evlerine gönderilir. Ameliyatın 3. ayında ise sperm tahlili ile tekrar değerlendirilir.

Varikosel Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Varikosel ameliyatı sonrasında genellikle şişlik ve ağrı olması normal bir durumdur. Ağrının sebebi operasyon sırasında kullanılan cerrahi araçlardan olabilir. Şişlik ise toplar damarlarda yapılan daraltma nedeni ile kan akışı yavaşlar bu sebepten dolayı da şişkinlik oluşabilir.

Şişliğin inmesi ise 15-30 gün gibi bir süre zarfını bulabilir. Ağrı ve şişliğin bu süre zarfında geçmemesi durumunda doktora gidilmesi önerilir. Operasyon sonrasında gerekmedikçe çok fazla ayakta durmamanız gerekir. Çok uzun süre oturur durumda kasların büzüşmesine sebep olacak hareketlerde bulunmamanız önerilir. Kendinizi zorlayıcı durumlardan kaçınılmalı ve asla ağır yük kaldırılmamalıdır. Kabızlıktan kaçınmalısınız. Bol bol su içip ağır yiyecekler yememeniz gerekir. Kalça ve ayak bölgeleriniz olabildiğince sıcak tutup, bu bölgeleri asla üşütmeyin. Varikosel ameliyat sonrasında spor aktivitelerinize en az 2 ay ara vermeniz önerilmektedir. Ameliyatın ilk 1 ayında ilişkiye girilmemesi gerekir. Çünkü ilişki sırasında herhangi bir zorlama ameliyat yerinizin açılıp, iltihap kapmasına neden olur. Dikişlerinizi aldırdıktan 1 gün sonra banyonuzu yapmanızda herhangi bir sakınca bulunmamakta. Operasyonu gerçekleştiren cerrahın size verdiği ilaçları kesintisiz bir şekilde kullanmalısınız. Sperm durumunuz öğrenmek için ise ameliyattan 3 ay sonrasını beklemeniz gerekir. Çünkü testisler 3 ayda bir sperm üretimi yapar..

Varikosal Ameliyatı Ne Kadar Sürer ?

Varikosel(varikoselektomi) ameliyatı uygulanan cerrahi müdahaleye göre süresinde değişkenlik göstermektedir. Mikrocerrahi tekniği uygulandığı zaman ameliyatın süresi tek taraf için 45 dk- 1 saat aralığında sürmektedir. Varikosel ameliyatı sonrası hasta 6 saat sonra ayağa kalkabilir. Hastaneden ise aynı gün veya ertesi gün taburcu edilir. Bir hafa içinde ise işine başlayabilir.

İletişim

+90 546 779 2000

+90 546 779 2000

Sizi Arayalım