Mesane Taşı Ameliyatı

Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Tolga Akman’ın Mesane Taşı Ameliyatı ve Uygulama Tecrübesi ile Şimdi Bilgilenin!

Mesane Taşı Ameliyatı

Üroloji Tedavileri ile ilgili Bilgi Alın!

Günümüzde genel olarak 50 ve üzeri yaşta olan erkeklerde görülür. Kadınlara oranla erkeklerde çok daha fazla görülmekte. Böbrek taşı çocuklarda ise gelişmekte olan uzak doğu ve Afrika ülkelerinde çok düşük protein, uzun zaman vücudun susuz kalması (dehidratasyon) , kalsiyum eksikliği nedeniyle görülebilmektedir. Ayrıca özellikle de çocuklarda kalsiyum eksikliğinden böbrek taşı da oluşmaktadır.  Kendisini yenileyen idrar enfeksiyonları oldukça sık görülür. Bu olayda riskli bir durumdur. Taşlar idrar yollarını kapatarak kişinin idrar yapmasına engel olur. Mesane taşına bağlı olarak sık idrara çıkma ve idrar kaçırmada görülebilir.

Böbrek taşlarının tek veya birden çok olarak görülebilir. Bu taşları görüntülemek ultrason en önemli tanı aracıdır.  Ultrasondan başka tomografi ve röntgende kullanılabilir. Bazı durumlarda tanı için  kapılı yol sayesinde idrar ve böbrek yolunun görüntülenmesi (sistoskopi) gerekli olabilir. Mesanede oluşan taşın sebebi belirlendikten sonra ise tedavi yollarına geçilir. Mesanesinden oluşmuş olan taşın veya taşlarının tedavisinin yapılmasındaki amaç kişinin taşlarından kurtulmasıdır. Bu işlemin yapılmasındaki bir başka amaç ise taşların idrar yolunu kapatmasından dolayı hastanın rahat bir şekilde idrarını yapamaması olabilir. Ameliyatı yapılacak olan kişi için iki türlü ameliyat yolu vardır. Açık ve kapalı olarak yapılan böbrek taşı ameliyatı. Kapalı olarak yapılan ameliyat türünde idrar yolundan girilerek taş kırılır ve parçaları yine bu yoldan dışarı alınır. Bu tedavide ayrıca taşın oluşmasına neden olan böbrek çıkışında bulunan hastalıklar prostat büyümesi, idrar yolunda darlıkları gibi tedavi edilir. Bu yöntemde bir de nadir de olsa cilt üzerinden giriş yapılarak tüp yardımı ile mesaneye ulaşılır. Böbreğe yakın bulunan taşlar bu tüp yardımı ile çıkartılır. Bu yöntem ise genelde çocuk hastalara ve mesanesinde çok sayıda taş olan erişkin hastalarda uygulanır. Açık olarak yapılan ameliyat türü günümüzde kapalı ameliyatın yanında oldukça az yapılmaktadır. Bu tür ameliyat aşırı büyük prostat oluştuğunda ve aşırı derecede büyük taş olduğu zamanlarda kullanılmaktadır.

Mesane Taşı Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Mesane taş hastalığı günümüzde 50 yaş üstü erkeklerde daha sık görülmektedir.   Bu hastalık birçok ürolojik nedene bağlı olarak gelişim gösterebilir. Kişide idrar yaparken zorlanma, sık idrara çıkma,  kesik kesik idrar yapma kanlı idrar yapma, kasık bölgesinde ağrı mesane taşı belirtisi olabilir. Mesane taşının tedavisine geçmeden önce nedenini de ortaya koymak gerekir.  Mesane taşının en sık nedeni prostat büyümesidir. Bu durumda mesane taşı ile birlikte prostatta ameliyat edilmelidir. Eğer prostat bırakılır sadece mesane taşı ameliyat edilirse tekrarlama riski çok yüksektir. Mesane taşı ameliyatı için 3 seçenek vardır. 1. Açık mesane taş ameliyatı, 2. kapalı-endoskopik (üretral) yolla mesane taşı ameliyatı ve 3.perkütan yolla mesane taşı ameliyatı.

 

Kapalı-endoskopik ameliyatta idrar deliğinden girilerek taş lazer ile kum haline getirilir ve mesane yıkanarak dışarı alınır. Hasta aynı gün evine gönderilir.  Diğer yöntem açık ameliyattır. Bu ameliyat kapalı olarak yapılan ameliyata oranla çok daha ağrılı ve iyileşme süresi çok daha fazla olan ameliyat türüdür. Bu ameliyat türünün yapılmasının nedeni ise kapalı böbrek taşı yapılamayacak kadar büyük olan taşların alınması için kullanılır. .

Perkütan sistolitotomi yönteminde ise hastanın göbek altında bulunan noktadan 1 cm çapında hissedilmeyecek derecede bir kesi açılır. Bu kesiden de endoskopik cihazlar yardımı ile birlikte kapalı olarak operasyon tamamlanır ve taş alınır. Bu yöntemden sonra hasta 1 günlük bir süre hastanede kalır. Daha sonra ise taburcu olur ve günlük yaşamına devam eder. Açık mesane taşı ameliyatında olduğu gibi herhangi bir ağrı, sızı veya uzun iyileşme süreci yaşanmaz.

Günümüzde ürolojik hastalıklarda üroloji cerrahisi tarafından holmium lazer tedavisi uygulanmaktadır. Bu tedavi yöntemi taşı kırma operasyonlarında da sıklıkla kullanılmaktadır. Holmium lazer tedavisi komplikasyon bakımından oldukça düşük risk taşımaktadır.  Geçmiş zamanlarda üreter ve mesane taşlarının tedavisi  için sıklıkla açık olarak yapılan ameliyatlar kullanılmakta idi. Üreter taşlarında diğer bir tedavi seçeneği ESWL’dir. ESWL lokal anestezi altında uygulanmaktadır. Ancak bir kaç seans gerekebilir ve başarı oranı %70 civarındadır.  Holmium lazer taş kırmada son geliştirilen tedavi şeklidir. Böbrek taşı, üreter taşı ve mesane taşını kırmada oldukça güçlü ve etkili bir cihazdır. Taşın büyüklüğü ve durumuna bakılmaksızın tüm taşlarda oldukça etkilidir. Holmium lazer tedavisi ESWL yöntemine göre çok daha kısa sürede sonuç alınan bir tedavi şeklidir.

Mesane Taşı Ameliyatı Ne Kadar Sürer ?

Ameliyat sırasında taşın büyüklüğüne ve yapılan operasyonun türüne göre sürede uzama ve kısalma oluşur. Kapalı yöntem ile yapılan böbrek taşları ameliyatında genel olarak operasyon süresi 1-2 saat gibi bir süreyi bulmaktadır.  Acık mesane taşı ameliyatı ise 1 saat sürmektedir.

Kapalı üreter taşı ameliyatı 30 dakika sürmektedir.

Mesane Taşı Ameliyatı Çeşitleri

Mesane taşı ameliyatı için 3 seçenek vardır. 1. Açık mesane taş ameliyatı, 2. kapalı-endoskopik (üretral) yolla mesane taşı ameliyatı ve 3.perkütan yolla mesane taşı ameliyatı.

Kapalı-endoskopik ameliyatta idrar deliğinden girilerek taş lazer ile kum haline getirilir ve mesane yıkanarak dışarı alınır. Hasta aynı gün evine gönderilir.  Diğer yöntem açık ameliyattır. Bu ameliyat kapalı olarak yapılan ameliyata oranla çok daha ağrılı ve iyileşme süresi çok daha fazla olan ameliyat türüdür. Bu ameliyat türünün yapılmasının nedeni ise kapalı böbrek taşı yapılamayacak kadar büyük olan taşların alınması için kullanılır. .

Perkütan sistolitotomi yönteminde ise hastanın göbek altında bulunan noktadan 1 cm çapında hissedilmeyecek derecede bir kesi açılır. Bu kesiden de endoskopik cihazlar yardımı ile birlikte kapalı olarak operasyon tamamlanır ve taş alınır. Bu yöntemden sonra hasta 1 günlük bir süre hastanede kalır. Daha sonra ise taburcu olur ve günlük yaşamına devam eder. Açık mesane taşı ameliyatında olduğu gibi herhangi bir ağrı, sızı veya uzun iyileşme süreci yaşanmaz.

Mesane Taşı Ameliyatı Canlı Video İzle

Mesane taşı günümüzde artık hemen hemen her insanın yaşadığı bir sağlık sorunu olduğu için herkes tarafından hastalık hakkında bir bilgi sahibi olunması gerekir. Bunun için de böbrek taşı ameliyatı canlı video izle yöntemini kullanmanız tavsiye edilir. Burada ameliyatın nasıl yapıldığını, hangi yöntemlerin kullanıldığını bilmeniz böbrek taşı ameliyatı olacak olan kişiler açısından önemlidir. Ameliyat sırasında üroloji doktorları ne kadar yardımcı olursanız doktorları da operasyonu başarılı bir şekilde geçirmesi de o kadar artar. Bunun için de böbrek taşı ameliyatı hakkında en iyi bilgiyi ameliyat videolarını izleyerek sağlayabilirsiniz. Hem mental hem de psikolojik olarak ameliyata hazır olduğunuz zaman ameliyat sizin için çok daha kolay geçecektir.

Mesane Taşı Ameliyatı Sonrası

Ameliyat çok ağır bir ameliyat olmadığı için özellikle de Holmiyum lazer tedavisi ile yapılan operasyonlar sonrasında iyileşme süreci oldukça azdır. Fakat bu operasyon sonrası olsa da hastanın enfeksiyon riski yüksek olduğu için mutlaka hasta kendisine çok iyi bakmalıdır. Çok ağır yiyeceklerden uzak durulmalı, bol bol su içilmelidir. Hasta böbrek taşı ameliyatından sonra kendisin zorlayacak hareketlerden kaçınması ve ağır kaldırmaması önerilir. Böbrek taşı sonrasında idrardan kan gelmesi normal bir durumdur. Fakat bu kan rengi pembe ve uzun süreli olmamalı. Eğer ki idrar yaparken çok şiddetli ağrı ve idrarınızda kırmızı kesilmeyen kan şikayetleri bulunur ise mutlaka uzman üroloji cerrahisi tarafından görülmeniz gerekir. Özellikle beslenmenize oldukça dikkat etmeniz ve asitli içecekler içmemeniz tavsiye edilir. Tıknaz kişiler için de yiyeceklerin kısılması önerilir. Tıknaz kişiler için özel diyet programları uzmanlar tarafından hazırlanır.

Mesane Taşı Ameliyatı Riskleri

Her türlü ameliyatta risk bulunmakta. Fakat bu riskler ameliyatın boyutuna göre artıp azalmakta. Ameliyat uygulanan yöntem bu ameliyatın riskini de ortaya koymakta. Açık olarak yapılan böbrek taşı ameliyatları oldukça riskli ve sonrasında ise iyileşme durumu oldukça uzundur. Fakat kapalı yol ile yapılan böbrek taşı ameliyatında risk oldukça azalmakta. Özellikle laproskopik aletler, Pcnl (Perkutan Nefrolitotomi), Holmiyum lazer gibi yöntemler ile yapılan kapalı mesanesinden ameliyatları riskleri neredeyse yok denecek kadar az ve iyileşme süreci de oldukça kısadır. Bunun için de mesanesinden ameliyatı riskini uygulanacak olan yöntem belirlenir. Günümüzde açık böbrek taşı yerine Pcnl (Perkutan Nefrolitotomi),Holmiyum lazer kullanılarak risk çok çok aşağılara çekiliyor.

Mesane Taşı Ameliyatı Olanlar

Mesane taşı olanlar yaptıkları yorumlarda son dönemde geliştirilen birçok yöntemden oldukça memnun. Özellikle kapalı olarak yapılan ameliyatlardan sonraki dönemde hastaların iyileşme hızları oldukça hızlı ve ameliyat sonrasında hiçbir ağrı,sızı hissetmemesi bu ameliyatın yapılması konusunda diğer hastaların ufkunu açmakta. Özellikle tek seans süren ve mesanesinden içerisinde bulunan tüm taşlarında hiçbir ağrı ve sızı hissedilmeden yapılan Holmiyum lazer yöntemi ile tedavi olan hastalar çok daha mutlu. Çünkü eskiden açık olarak mesane taşı ameliyatları yapılıyordu. Bu ameliyat çok zorlu ve iyileşme süreci oldukça zahmetliydi. Ama artık günümüzde açık ameliyat yerine kapalı olarak böbrek taşı ameliyatları yapılması böbrek taşı olanları çok mutlu etmekte.

Mesane Taşı Ameliyatı Sonrası Cinsellik

Problemin sebeplerinden bir tanesi de prostat büyümesidir. Diğeri ise idrar yolunda (üretra kanalındaki) darlıkları olmakta. Prostat büyümesi ile böbrek taşı oluştuğu zaman böbrek taşı ameliyatında prostat da alınır. Erkekten prostat alınması bundan sonraki yaşantısında çocuk sahibi olamayacağı anlamına gelir. Fakat testis herhangi bir zarar görmediği sürece cinsel ilişkide herhangi bir sorun yaşanmayacaktır. Ameliyat sırasında erkek prostatı alınırken testis zarar görür veya testesteronlar zarar görür ise cinsel ilişki oluşumu da tehlikeye girer. Bunun için de açık mesane taşı yerine kapalı olarak böbrek ameliyatları cinsel ilişkiye zarar verecek durumları ortadan kaldırmak için çok daha doğru operasyon olacaktır.

İletişim

+90 546 779 2000

+90 546 779 2000

Sizi Arayalım